Villöz Adenom Hastalığı Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda ZeuS tarafından 3 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Villöz Adenom Nedir,
  Villöz Adenom Hastalığı Neden Olur
  Villöz Adenom Hastalığı Hakkında Bilgi

  Villöz Adenom yani kalın bağırsak polipi

  Polipler mide, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan kaynaklanan organın iç yüzeyine doğru büyüyen kitle olarak biliniyor. Genelde erişkinlerin % 15-20sinde görülüyor. Poliplerin çoğu iyi huylu olmasına karşın bazılarında kanser gelişimi görülüyor.

  Kalın bağırsak kanseri veya kolorektal kanser kalın bağırsak, rektum ve apandiste görülen kanserli büyümeleri kapsar. Batı dünyasında en sık rastlanan üçüncü kanser tipi ve ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sıradadır. Çoğunlukla kalın bağırsakta meydana gelen adenom poliplerden ortaya çıkar.

  Kalın bağırsak kanseri her yaşta görülmesine karşın, hastaların % 90'ından fazlası, kırk yaş ve üzerindedir. Bu yaştan itibaren her on yılda risk yaklaşık iki katına çıkar. Ailesinde kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak polipi bulunanlar ve ülseratif kolit hastalığı olanlarda risk artar.

  Polipler ve kanserin erken aşamaları, genellikle belirti vermezler. Bu yüzden kırk yaşından itibaren mutlaka, rektal muayene, sigmoidoskopi ve dışkıda gizli kan testi yapılmalıdır.
   


Similar Threads: Villöz Adenom
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Yaşam Villöz Adenom Hastalığı Belirtileri 3 Aralık 2011
Sağlıklı Yaşam Villöz Adenom Nedir 3 Aralık 2011
Sağlıklı Yaşam Villöz Adenom Belirtileri Nelerdir 3 Aralık 2011