Vicdan Nedir

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 19 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Vicdan Nedir Kısaca


  Vicdan Ne Demek Anlamı

  Vicdan Sözlük anlamıyla: yanlış ve doğrunun ne olduğunu bildiren duygu,içsel ses.

  Davranışlarımızın ahlakça değerli olup olmadığı hakkında öznel şuur.Bu şuur yapmayı ya da yapmamayı öğütleyerek,uyararak,suçlayarak,kınayarak,yargılay arak onaylayarak kendine özgü bir biçimde yaşam ve eylemlerimize etki eder. Ruhsal bilgiye göre vicdan:ruhun özmalı olan bir yetenektir,kudrettir.ve tekamül oranında gelişir.

  Vicdan Kendinden geçme. Duygu. Duyma., İyiyi kötüden ayırabilen, iyilik etmekten lezzet alan ve kötülükten elem duyan manevi his.

  Vicdan: İnsan ruhunun en ileri bilgi kaynağı. O, bir şeye evet dedi mi, onu ne akıl yalanlayabilir, ne de duyu organları.Vicdan, akıl ve beş duyu; hepsi de insana bir şeyler takdim ederler, ayrı ayrı hakikatlere kapı açarlar. Ama, üstünlük daima vicdandadır; onu akıl takip eder, beş duyu ise en sonda gelir.

  Gerçek akıl bir hakikati buldu mu, onun duyu organlarına ters düşmesi hiçbir mânâ ifade etmez. Bunun en güzel örneği, dünyanın döndüğünü aklın emretmesine karşılık hissin reddetmesidir. Neticede, akıl galip gelmiş, hüküm ona göre verilmiştir.