vergi iyadesi ve çocuk parası

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Vergi iadesi yerine kim ne kadar para alacak?

  Fiş toplayarak vergi iadesinin yerini alan yeni sistem, yıl başında yürürlüğe girecek. Asgari geçim indirimi adı verilen sistemde ayda brüt olarak bin YTL kazanan ve eşi çalışmayan iki çocuklu bir ücretlinin eline maaşının dışında aylık net 64.5 YTL geçecek.


  Asgari geçim indirimi sisteminde, ücretlinin maaşı değil, medeni durumu ve çocuk sayısı baz alınıyor. Alınan maaş ne olursa olsun, yararlanılacak asgari ücret indirimi aynı düzeyde olacak. Eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan bir ücretli, ayda 10 bin YTL maaş da alsa, asgari ücretli de olsa aynı indirim tutarını net maaşına ekleyecek.
  Yeni sistemde, bekâr bir asgari ücretli, maaşının dışında yıllık 516 YTL 37.5 kuruş alacak.


  Çocuklu aile gözetiliyor
  Eski sisteme göre, tüm fişleri topladığı var sayıldığında, bu kişi 411.12 YTL alacağından, yeni sistemde yaklaşık 105 YTL avantajlı konumda olacak. Asgari ücretli evli olursa, bekâra göre daha kazançlı çıkıyor. Evli ve eşi çalışmayan çocuksuz asgari ücretlinin yıllık gelirine 619 YTL 65 kuruş eklenecek.
  Yeni sistemde çocuklu aileler gözetiliyor. Kişi, asgari ücretli, evli, eşi çalışmıyor ve iki çocuk sahibi ise aynı koşullarda ama çocuksuz olana göre yıllık 155 YTL daha fazla alacak.
  Eşi çalışanlar ise diğerlerine göre yüzde 10 daha az alacak. Örneğin, eşi çalışan 1 çocuklu kişi 627 YTL alacak. Uygulamada çocuk sınırı ise yok. Çocuk sayısı arttıkça indirim oranı da artacak.
  Şirketler, çalışanlarından medeni durumları ve çocuk sayısı hakkında bilgi toplamaya başladı.