Verdiğiniz kiloları muhafaza etmek

'Kişisel Bakım' forumunda Alya tarafından 22 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Verdiğiniz kiloları geri almak oldukça kolay. Hatta, kilo vermekten daha kolay!

  Kiloları hızla geri almanın altında birçok fizyolojik sebep olabilir. Tiroit bezi tembelliği böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması, insülin direnci sendromları veya metabolizma yavaşlığı bunlardan bazıları. Tabii ki de bir tıbbi kontrolden geçmeden sorunun fizyolojik olup olmadığını bilmek imkansız.

  Bir de kilo verme esnasında ya da kilo verip forma girdikten sonra yapılan hatalar var, ki bunların önüne geçmek oldukça kolay...


  İşte, formunuzu korumak ve verdiğiniz kiloları geri almamak için unutmamanız gereken bazı önemli konular:  • Az yiyerek kilo verilebilir ama uzun vadede formunuzu bu şekilde koruyamazsınız.
  • Yeme davranışı bozukluklarına son vermeden, sadece egzersizle yetinip kalori kısıtlaması yapmadan, verdiğiniz kiloları kolayca geri alırsınız.
  • Daha aktif biri olmak için çaba gösterin. Düzenli egzersiz yapın. Mesela, her gün yarım saat sıkı bir yürüyüş sizin için yeterli olabilir.
  • Sık aralıklarla, az beslenin. Öğün atlamadan, uzun süre aç kalmadan formunuzu daha rahat ve sağlıklı bir şekilde korursunuz.
  • Bol bol su için. Sağlığınız için suyun önemini asla unutmayın.
  • Zengin posalı, doğal besinlere öncelik verin. Böylece sindiriminizi rahatlatabilirsiniz.

  Mutlu sona ulaşmışken, kendinizi bir süre sonra kapımızı çalacak sonbahar ve onun depresif günlerine şimdiden hazırlamakta fayda var. Canı sıkıldıkça birşeyler atıştıranlardansanız, bu atıştırmalarınızı doğal içerikli ve düşük kalorili yiyeceklere yönlendirin.
  Sağlıklı ve formda günleriniz yaz sonunda da devam etsin.