Velayet Davaları İle ilgili Merak Ettikleriniz

'Kadınların Dünyası' forumunda Blue tarafından 23 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Velayet

  1. Velayet konusunda ne gibi kriterler aranır?

  Velayet davasında da diğer davalarda olduğu gibi önemli olan somut olaydır, kesin ve tek bir kriter belirlemek mümkün değildir. Asıl olan çocuğun menfaatlerinin korunacağı, ihtiyaçlarının (maddi ve manevi) karşılanacağı, ruhsal ve fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabileceği ortamda yetişmesini, yaşamasını sağlamaktır.


  2.Velayet konusunda çocuğun yaşının önemi nedir?


  Genel olarak yaşı itibarı ile anne bakım ve ilgisine muhtaç olan çocukların velayeti anneye bırakılır. Kesin bir yaş sınırı olmamakla birlikte uygulamada genel olarak 7 yaşına kadarki çocukların velayetleri anneye bırakılmaktadır.

  Ancak baba, olağanüstü hallerde (Örneğin: Annenin akıl sağlığının çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyecek derecede bozuk olması, annenin hayasız yaşam sürmesi, madde bağımlısı olması… vs.) çocuğun velayetinin kendisine bırakılmasını talep edebilir, bu durumda iddialarını ispat edebilirse çocuğun yaşına bakılmaksızın velayet babaya da bırakılabilmektedir.


  3.Velayet konusunda çocuğun cinsiyetinin önemi var mıdır?

  Hayır, velayette çocuğun cinsiyetinin hiçbir önemi yoktur. Halk arasında, kız çocuğunun velayeti anneye, erkek çocuğunki babaya bırakılır şeklinde yaygın bir anlayış vardır, bu anlayış kesinlikle doğru değildir.


  4.Velayetin değiştirilmesi/kaldırılması mümkün müdür?


  Evet, açılacak bir dava ile (Velayetin Nez-i) velayet hakkını kullanmakta olan tarafın velayet hakkını kötüye kullandığı ya da velayet görevini yerine getirmediği ispat edildiği takdirde velayetin kaldırılarak diğer tarafa verilmesi ya da her iki tarafa da bırakılmayarak çocuğa vasi atanması mümkündür. Bu nedenle velayet hakkı kullanılırken de çocuğun menfaatleri gözetilmeli, çocuk şahsi çekişmelere alet edilmemelidir.


  5.Velayet hakkı ne zaman sona erer?

  Küçüğün ya da velayet hakkını kullanmakta olan tarafın/velinin vefatı, vesayet altına alınması, velayet altındaki küçüğün 18 yaşını tamamlayarak reşit olması, velayetin diğer tarafa bırakılması hallerinde velayet hakkı ortadan kalkar.
    2. Cevap: Velayet Davaları İle ilgili Merak Ettikleriniz

  merhaba benim eşim özürlü ve kız çocuğumuz var eğer boşanırsak çocuk kime düşer
   


Similar Threads: Velayet Davaları
Forum Başlık Tarih
Kadınların Dünyası Boşanmalarda Erkek Çocuğun Velayeti 10 Ocak 2013
Kadınların Dünyası Çocuğun Velayeti Kaç Yaşına Kadar Anneye Verilir 9 Ocak 2013
Kadınların Dünyası Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Babaya Verilir 28 Aralık 2012