Vefat Eden Kişi Adına Kurban Kesilir mi?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 9 Eki 2013 tarihinde açılan konu

  1. Kurban bayrmaına bir kaç gün kala merak edilen çevremde birçok kişinin birbiirne sorduğu bir sorunun yanıtını sizlerle paylaşmak istiyorum.Hayatını kaybetmiş birisi adına kurban kesilebilirmi bu sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

    [IMGALT=https://forumdas.net/upl/uploads/vefat-etmis-kisiye-kurban-kesilirmi-85352.jpg]vefat-etmis-kisiye-kurban-kesilirmi-85352[/IMGALT]

    Vefat etmiş kişinin adına yada ölmüş kişiye tüm sevabını bağışlamak üzere Kurban kesilebilmektedir. Bir kimse, sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlamak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kişilere bağışta bulunabileceği gibi, kurban da kesilebilir.

    Vefat etmiş kişinin kendisi için kurban kesilmesine dair vasiyeti yok ise kesen kimse, bu kurban etini fakirlere yedirebileceği gibi, kendisi ve zenginler de yiyebilirler.

    Eğer Vasiyet varsa, tamamen fakirlere yedirilmesi veya dağıtılması gerekmektedir.Kesilen kurbanın sevabını vefat eden kişiye bağışlamak üzere her türlü ibadet yapabileceği gibi, kurban da kesebilir.