Veda Kitabının Özeti

'Etüt Merkezi' forumunda Masal tarafından 22 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Veda Kitap Özeti


  Ayşe Kulin Veda Kitabı Özeti


  Roman, 1920'lerde, İtilaf Devletleri'nin işgali altındaki İstanbulda Osmanlı Devletinin son maliye nazırlarından Ahmet Reşat Paşaın konağında yaşananları anlatır.

  Saltanat yanlıları ile Milliciler arasına sıkışan Ahmet Reşat Paşa nın konağında, paşanın eşi Behice Hanımiki kızı, yaşlı teyzesi, ev işlerinde yardımcı olan uzak akrabaları Mehpare yaşamakta ve çatıda Sarıkamış gazisi yeğeni Kemal gizlenmektedir. Kemal, ülkenin işgalden kurtuluşu için çalışan gizli derneklere yardım eder ve işgalci güçler tarafından arandığı için gizlenmek zorundadır. Sarıkamıştan döndüğünden beri hasta olan Kemalin bakımını Mehpare yapar. Mehpare ile Kemal arasında bir aşk doğar ve Mehpare bu ilişkiden hamile kalır.

  Dayı Ahmet Reşat Paşa ile yeğen Kemal arasında birinin saltanat, diğerinin milliciler yanında olması nedeniyle bir gerginlik vardır. Ahmet Reşat Paşanın Osmanlı kabinesinde Maliye Nazırlığına getirilmesi ile saltanattan yana konumu kesinleşmiştir ama Paşa, Anadoludaki milli orduya gizliden maddi ve manevi destek sağlar.

  İşgal kuvvetlerinin Meclis-i Mebusanı dağıtmasından sonra Kemal, Mehpare ile birlikte aile dostları Azra Hanım'ın daha güvenli bir yer olduğu düşünülen konağında saklanır. Azra Hanımın konağı, işgal kuvvetlerinin baskınına uğrayınca Kemal ile Mehpare tekrar Ahmet Reşat Paşanın konağına kaçmayı başarırlar. Anadoludaki milli mücadeleye katılmak isteyen Azra Hanım, baskından sonra konağını terketmek zorunda kalır ve Anadoluya geçinceye kadar Ahmet Reşat Efendinin konağına yerleşir. Anadoluya geçtiğinde Antep dolaylarına gider; orada bir Fransız subayına gönül verir fakat bir işgal askeri olduğu için onunla evlenmeyip aşkını kalbine gömer.

  Kemali de artık iyileştiği için milli mücadelede daha etkin bir görev almak üzere arkadaşı Mahir'in yardımıyla Anadolu'ya geçer ama gitmeden önce dayısından izin alarak Mehpare ile evlenir. Telgraf ağı kurmak görevi ile Eskişehir'e gidişinden bir süre sonra konağa ölüm haberi ulaşır. Milli mücadele, ülkenin işgalden kurtuluşu ile sonlanır, padişah ülkeyi terkeder. Savaşta milli ordunun yanında yer almayanlar Ankara hükümeti tarafından vatan haini ilan edilir. Ahmet Reşat Efendi de vatan haini ilan edilme tehlikesiyle karşılaşır ve kaçmak zorunda kalır.

  Ahmet Reşat Bey, gitmeden önce konak halkını Mahir'e emanet eder. Mahir, Ahmet Reşat'ın büyük kızı Leman Hanım ile evlenmek için izin ister. Mahir ile Lemanın nikahı hemen kıyılır ve Ahmet Reşat Bey, bir İtayan vapuruyla ülkeyi terkeder.
   


Similar Threads: Veda Kitabının
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Ayşe Kulin Veda Kitabının Konusu 15 Ağustos 2012
Etüt Merkezi Elveda Gülsarı Kitap Özeti 16 Mart 2013
Etüt Merkezi Elveda Gülsarı Konusu 15 Mart 2013
Etüt Merkezi Ayşe Kulin Veda Kahramanları 22 Ağustos 2012
Etüt Merkezi Veda Romanının Konusu 22 Ağustos 2012