Veda Haccı Ve Önemi

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 16 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


  1. Veda Haccı Önemi Nedir


    Veda Haccı ve Veda Hutbesi. Resûl-i Ekremin ramazan aylarında her gece Cebrâil ile buluştuğu ve o zamana kadar nâzil olan âyetleri okuduğu bilinmektedir.

    Hicretin 10. yılı Ramazan ayında ise (Aralık 631) Cebrâil kendisine Kurân-ı Kerîmi iki defa tilâvet ettirdi. Resûlullah bunu ecelinin yaklaştığına işaret olarak gördü ve bu hususu kızı Fâtıma ile de paylaştı. Diğer taraftan her yıl ramazan ayında on gün itikâfa giren Resûlullah hayatının bu son ramazan ayında yirmi gün itikâfta kaldı.

    Hicretin onuncu senesinde Sevgili Peygamberimiz hac için hazırlanıp, Medînedeki Müslümanların da hazırlanmalarını emir buyurdu. Medîne dışında bulunan Müslümanlara da haber gönderdi. Bu haber üzerine binlerce Müslüman Medînede toplandı. Hazırlıklar tamamlanınca Peygamberimiz Zilkade ayının 25. günü 40 bin kişilik bir kâfile ile öğle namazından sonra Medîneden hareket etti. 100 kurbanlık deve götürdü. 10 gün süren yolculuktan sonra Zilhicce ayının 4. günü Mekkeye vardılar.

    Yemenden ve diğer beldelerden hac yapmak üzere gelenlerin de katılmasıyla Müslümanların sayısı 124 bine ulaştı. Peygamberimiz zilhiccenin 8. günü Minaya, 9. günü (arefe günü) Arafata gitti. Arafat Vâdisinin ortasında öğleden sonra Kusvâ adlı devesinin üstünde Vedâ Hutbesini okudu.