Veda Haccı Hakkında Kısa Bilgi

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 8 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Veda Haccı Hakkında Kısaca Bilgi  Veda haccı Peygamber efendimizin en son yaptığı hac. Haccet-ül-Veda, Haccet-ül İslam, Haccet-ül-Belağ, Haccet-üt Temam adı da verilir.

  Peygamber efendimiz 632 (H.10) yılı Zilkade ayında son haccı için Medine'de hazırlıklarını tamamlayıp 25. günü öğle namazından sonra gusl edip, mübarek saçlarını tarayıp, güzel kokular sürünmüş olarak Eshab-ı kiramla birlikte yola çıktılar. Zülhuleyfe'de Eshab-ı kiramın sayısı kırk bin kişiyi aştı.

  Kurbanlık develeri de beraberinde götürdüler. Peygamber efendimiz Kusva adlı deveyle ihramlı halde Mekke'ye geldiler. Yolda katılanlarla Eshab-ı kiramın sayısı 124.000'e ulaştı. Zilhicce ayının dördüncü günü Peygamber efendimiz Kabe'yi görünce doğruca Hacer-ül-esvede varıp selam verdiler ve mü barek göz yaşlarıyla Hacer-ül-esved köşesinden tavafa başladılar.

  Tavaftan sonra Makam-ı İbrahim arkasında iki rekat namaz kıldılar ve Safa Tepesinden başlayarak Safa ve Merve arasında yedi defa Sa'y ettiler. Zilhicce ayının terviye günü yani Zilhicce ayının sekizinci günü Kusva adlı devesine binip Mina'ya girdiler.

  Daha sonra Müzdelife'ye geçip Arefe günü sabahı Kusva ileArafat'a yürüdüler. Kusva üzerinde Urene denilen vadide etrafına toplanan Eshab-ı kirama Ünlü Veda Hutbesi'ni irad eylediler (Bkz. Veda Hutbesi). Eshabına ve ümmetine vasiyetlerini bildirdikten sonra öğleyle ikindi namazları cem-i takdim edildi.

  Peygamber efendimiz daha sonra devesiyle Rahme'ye varıp kıbleye dönerek vakfeye durdular. Herkese vakfeye durmasını emrettiler. Akşam üzeri Maide suresi üçüncü ayet-i kerimesi nazil oldu.