Veda Dizisinin Konusu

'Popüler Diziler' forumunda Masal tarafından 22 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


  1. Veda Dizisi Konusu Nedir


    Veda Dizisi Ne Anlatıyor


    Kanal Dde yeni yayın döneminde, başrollerini; Mehmet Aslantuğ, Fahriye Evcen ve Maral Ünerin paylaştıkları “Veda adlı yeni bir dönem dizisi başlıyor. Esir Şehirde Bir Konak 1920lerin İstanbulu. 1. Dünya savaşı sonrası, işgal yılları. Yoksulluk ve zorluklar içinde bir ülke, bir kent; İstanbul. Maliye Nazırı Mehmet Reşat Bey; Padişahına sadakatle, ülkesini işgal edenlere başkaldırmak arasında sıkışmış, vicdani yükleriyle boğuşan dürüst bir bürokrat, bir Osmanlı aydını.

    Evin hanımı, M. Reşatın karısı Behice ve ona sonsuz mutluluğun garantisi gibi görünen konağında kalıcı bir misafire dönüşen, Valide Saraylı Hanım.Evdeki düzen Mehmet Reşatın yeğeni Kemalin bir gün aniden, eve gelmesiyle değişir. Kemal ağır hastadır. 1. Dünya Savaşında Osmanlının en büyük kayıplarını yaşadığı cephesi Sarıkamışta savaşmış, esir düştüğü öğrenilmiş, bir daha kendisinden haber alınamamıştır. Sarıkamışa gönüllü olarak yazılmadan önce Padişah ve hükümet aleyhine yazılar yazmış, hakkında davalar açılmış, birkaç tane de tutuklama kararı çıkmıştır. M. Reşat, Kemali evde istemez. Çünkü Kemal, M. Reşatın onun sadakatle bağlı olduğu Padişaha karşıdır. Saraylı Hanım, torunu Kemalin iyileşinceye kadar evde saklanması için elinden geleni yapacaktır. Kemalin bakımıyla Mehpare görevlendirilir.

    Mehpare, Saraylı Hanımın evinde büyümüş bir yoksul akraba kızıdır. İki genç birbirlerine aşık olurlar. Ancak bu aşkın önünde büyük engeller vardır. Mesela Kemalin verem olması ihtimali. Ayrıca Kemal bir kaçaktır. Ne zaman özgür olacak belirsizdir. Ve tabi Mehparenin evin beslemesi olması