Veba Nedir? Veba Nedenleri? Veba Belirtileri?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Aysell tarafından 12 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Veba nedir
  Veba hastalığı
  Veba belirtileri nelerdir
  Veba hastalığı tedavisi
  Veba hastalığı nedenleri


  Vebayla ilgili öğrenmek istedikleriniz..


  Veba hastalığınıh nedeni Pasteurella pestis adlı bir mikroor*ganizmadır.Güney Asya ülkelerinde yaygın olarak görülen bu hastalık, kimi zaman salgınlara neden olur (Çok ender olarak ülkemize güney sınırlarımızdan ya da deniz yolu ile gelebilmek*tedir).Genellikle hastalık fare, pire, tahtakurusu ile ve insandan insana bulaşır.

  Veba Belirtileri ve Süreci: Veba hastalığının birkaç türü vardır ve bu nedenle belirtileri değişim gösterir. Genellikle veba has*talığının etkeni olan Pasteurella pestis, lenf yollarına girerek iltihaplı bir ur oluşturur. Hıyarcık vebasında (hıyarcıklı veba) kasıktaki şişlik*ler başlıca belirtidir. Kasık, koltukaltı ve boyun lenf bezlerinde şişkinlik görülür. Daha sonra deri döküntüsü olur. Bu tür veba son derece öldürücüdür. Akciğer vebasında hastalık et*keni akciğerlerde ürer ve bronkopnömoniye neden olur. Öksü*rük ya da aksırıkla hastalığın yayılma olasılığı büyüktür. Meningo-ansefalit vebasında mikroplar beyin zarlarında çoğalır ve oldukça ağır seyreder.
  Zehirli vebada ise, bulaşma lenf bezlerinin şişmesine fırsat bırakmadan kanda büyük bir hızla yayılır.

  Veba Tedavisi: İlaç tedavisidir. En etkili ilaçlar sülfonamitler ve streptomisinlerdir. Hastaya bol sıvı, yatıştırıcı ve organizma*yı canlandırıcı ilaçlar verilir. Serum ilk gün uygulandığı tak*dirde değerlidir. İlk on beş saat içinde hastalık teşhis edilmiş*se kurtulma oranı yüksektir, aksi halde ölüm kaçınılmaz olur.

  Korunma: îlk önlemlerin başında temizlik koşulları gelir. Hastalar mutlaka ayrılmalıdır. Hastalık yayıcı olarak bilinen fare, pire ve tahtakurusu gibi aracılar temizlenmelidir. Fare*lerle özellikle mücadele şarttır. Aşılama yoluyla kesin bir ba*ğışıklık sağlanamaz, ama uygulanmasındaki yarar küçümsene*mez.