Ve Opera 10 Symbian'da !!

'Teknik Yardım' forumunda Pardus tarafından 3 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Opera, en yeni mobil web tarayıcısının Symbian’a yönelik ilk Beta sürümünü yayınladı. İndirme bağlantısını ve detayları yazımızda açıklıyoruz.

  Opera Mini 5 ile yepyeni bir mobil tarayıcıyı kullanıcıların sunan Norveçli yazılım firması, Java uygulamasında olduğu gibi benzer niteliklere ve Opera Turbo özelliğine sahip Symbian özel uygulamasının ilk betasını kullanıma sundu.

  Ekran klavyesini kullanmak konusunda da oldukça başarılı olan yazılım, adres çubuğu etkin olduğunda sanal bir klavye açarak kullanım kolaylığı ve keyfi sağlıyor.

  Opera Mini 5 ile hemen hemen aynı arayüze sahip olan mobil tarayıcı, dokunmatik ekran için optimize edilmiş. Bu sayede oldukça kullanışlı olan program, sezgisel tıklama özelliği ile de kullanımı kolaylaştırıyor. Yazılım, mobil uygulamalarda görmeye pek de alışık olmadığımız, web sayfalarındaki resimleri kaydetme, yazıyı seçme ve kopyalama gibi aranan özellikleri beraberinde getiriyor.

  Opera Turbo

  Opera'nın geliştirdiği Turbo teknolojisinin de oldukça faydalı bir özellik olduğunu söylemden geçmeyelim. Zira bu sayede sayfa boyutları optimize ediliyor ve %70 oranında bir sıkıştırma yapılarak, daha az veri transferi gerçekleştiriliyor. Bu da hem daha hızlı açılan web sayfaları, hem de daha düşük maliyet anlamını taşıyor.

  Nokia N97 ile test ettiğimiz uygulama, hız konusunda oldukça iyi bir performans gösterdi. Opera, özellikle Turbo modda, Forumdas.net ana sayfasını birkaç saniye içersinde açmayı başardı. Buna karşın, tarayıcının sistem kaynaklarını etkili kullanmak konusunda küçük sıkıntılar yaşadığını da fark ettik. Açılışta 26 MB boş rame sahip olan cihazımızda, 7 dakikalık bir kullanımın ardından yetersiz bellek uyarısı vererek program kapatıldı.

  Elbette ki tüm bunların ilk Betası yayınlanan bir mobil program için makul sayılabileceğini de göz ardı etmemek gerek.