Ve Chrome OS ortaya çıktı!

'Teknoloji Haberleri' forumunda Pardus tarafından 20 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Sahte ekran görüntülerine ve birmek tükenmek bilmeyen söylentilere son: Google en sonunda sır gibi sakladığı Chrome OS işletim sistemini gün yüzüne çıkardı. Internet devi "açık kaynaklı" bu işletim sistemini bilgisayarlardan çok PDA, Tablet gibi çevre aygıtları hedefleyerek geliştirdiğini vurguluyor.


  İnternet devi, düzenlediği basın toplantısında Chrome OS hakkında merak edilen hemen her şeyi açıkladı, ve bir de resmi videoyu kullanıcıların beğenisine sundu. Toplantının ana fikri ise şu oldu: Chrome OS, bir Google ürününden beklenen hızı, basitliği ve güvenliği aynı anda sunacak.

  Chrome OS, geleneksel işletim sistemi kalıplarını yıkacak gibi görünüyor. Çünkü Google'ın işletim sistemi, aslında yetenekleri inanılmaz derecede artırılmış bir web tarayıcı. Üstelik Chrome OS sabit disklerde değil, sadece SSD, yani katı durum disklerinde çalışacak.

  Bir diğer dikkat çekici açıklama ise, Chrome OS'un gelişmiş bilgisayarlar için değil, netbook gibi ikinci sistemler için geliştiriliyor olması. Google, Chrome OS için donanım üreticileriyle çalışacak ve bu işletim sistemi için geliştirilecek özel cihazlar piyasaya sürülecek. Yani hiç kimse Chrome OS'u indiremeyecek, işletim sistemine sahip olmanın tek yolu, Chrome OS destekli bir cihaz almakytan geçecek.

  Chrome OS, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, komplike yazılımları çalıştıracak bir işletim sistemi değil. Desteklenen tüm uygulamalar web tabanlı olacak. Detayları açıklanmasa da, Chrome OS çevrim dışı olarak da kullanılabilecek; ancak tam performans için web bağlantısı şart olacak.

  Chrome OS'un aslında yetenekli bir tarayıcı olduğundan bahsetmiştik. Bu tarayıcı tabii ki Chrome'dan başkası değil. Bu durumda diğer tarayıcıların Chrome OS'u desteklemesi doğal olarak pek mümkün görünmüyor.

  Chrome OS'un 2010 yılı sonunda hazır olması bekleniyor. İlk açıklamalar Google'ın Windows 7'ye rakip olmak yerine çok farklı bir kulvarda ilerleyeceğini gösteriyor. Ancak Google'ın bununla yetinmeyip Chrome OS'u daha yüksek konfigürasyonlar için optimize etmesine de herhalde hiç kimse şaşırmayacaktır.