Vazodaki çiçeklerin solmaması için

'Kadınların Dünyası' forumunda Habibe tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Vazodaki çiçeklerin solmaması için
  [​IMG]

  Sizin için özel bir anlam ifade eden çiçeklerin vazolarda hemen kuruması canınızı mı sıkıyor? Bunu dert etmek istemiyorsanız yazımıza bir göz atmanızda fayda var.

  Özel günlerinizde sizi mutlu etmeye bir demet gül yeter birde hemen kuruyup dökülmeseler diye düşünüyorsanız evinizde limon aromalı gazoz ya da votka bulundurmaya gayret edin. Ya da baktınız özel bir gün yaklaşıyor ve çiçek gelecek hemen limonlu gazoz ya da votka arayışına başlayın.

  Çiçeği koyacağınız vazonun içine limon aromalı gazoz ya da votka karıştırılmış su koyarsanız çiçekleriniz daha uzun süre dayanacak ve hemen kurumayacaklardır.

  Bunun haricinde çiçeklerinizin uzun süre canlılığını koruması için yapabileceğiniz farklı bir kaç yöntem daha…

  ilk yöntem çiçek suyunun her gün tazelenmesidir. Her yeni güne başlarken çiçeklerinizin suyunu değiştirin.

  Bir başka yöntem çiçeklerin suda kalan kısmındaki yaprakları temizleyin yani yaprakların suyla temasına engel olun.

  Sonrasında gün geçtikçe kuruyan ya da çürüyen çiçekleri hemen sağlam çiçeklerden ayırın. Böylece diğerlerinin de çürümesini engellemiş olursunuz.

  Çiçekleri ıslatacağınız suyun içine bir kaşık toz şeker ekleyin. Bu yöntem de çiçeklerin uzun süre canlı kalmasını sağlayacaktır.

  Ayrıca vazodaki çiçeklerinizi evin serin bir yerine koymaya özen gösterin. Direk güneş ışığına maruz kalmasınlar.

  Son olarak denemediğim ancak internet ortamında gözüme takılan son bir ipucu vermek istiyorum. Çiçekleri ıslatacağınız suyun içerisine bir kaç damla çamaşır suyu dökmeniz çiçek saplarının çürüyüp kokmasına engel olacaktır.