Vazodaki Çiçeklerin Solmaması İçin neler yapılmalı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Ezlem tarafından 21 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Vazodaki Çiçeklerin Solmaması İçin Öneriler
  Vazolarda çiçek bakımı
  çiçeklerin Solmaması Için ne yapılmalı

  Genelde hediye olarak saksıda değil de vazo da çiçekler tercih edilir. Şık bir buket bazen sizin için çok önemli bir hatıradır ve olabildiğince uzun ömürlü olmasını istersiniz. Bunun için sizlere birkaç tavsiyemiz olacak, bu tavsiyelerle güzel buketlerinizi vazonuzda daha uzun zaman tutabileceksiniz.
  İlk önerimiz vazonuzun cam olması, bunun yanında vazonun içini temiz tutmak da önemli.

  Vazoya konulacak su miktarına gelince. Bir buket için ortalama yarım litre su yeterli olacaktır, bu iki su bardağına tekabül eder. Tabi buketiniz büyükse orantısal olarak ne kadar su koymanız gerektiğini kendiniz hesaplayabilirsiniz.

  Burada önemli olan vazoya aşırı su koymamaktır. Dalları su altında bırakırsanız, dallar su içinde yumuşar ve çiçek su çekemez. Vazonun dibinde 4-5 parmak su olması idealdir, bu da zaten 2-3 bardak suya tekabül eder. Suyu hemen biter ya da kirlenir diye düşünebilirsiniz, ancak vazodaki suyu 3-4 günde bir değiştirirseniz bundan kurtulursunuz. Bu da çiçeğinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

  Ayrıca çiçeğin suyun içinde kalan kısımlarındaki yaprakları temizlemek, 3 günde bir dalların altını 3-4 santimetre kadar bıçakla çarpaz şekilde kesin. Aynı zamanda kesme çiçek besinini suda eritebilirsiniz, bu işlem de vazodaki çiçeğinizin ömrünü uzatır.