Vatandaşlık Görevleri Nelerdir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 24 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. 1. Seçme ve Seçilme Hakkı: Milletvekili,muhtar, belediye başkanı ve diğer temsilcilerin katıldığı seçme işine seçim denilmektedir. 18 Yaşını dolduran her Türk genci seçme hakkına sahiptir.Seçimlere katılmak bireylerin hakkıdır.
    2. Kanunlar Uymak: Devlet toplumun düzenini sağlamk için kurallar koyar.Aile okul ve toplum kurallarına uymak bize yarar getirir. Kanunlara uymayanlar cezalandırılır. Kanunlara uyulmadığı zaman toplumun düzeni bozulur. Kanunlara uymazsak suçlu duruma düşeriz.
    3. Vergi Vermek: Devletin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için insanlardan aldığı paraya vergi denir. Vergi paraları bize: yol, okul, hastane, okul, köprü olarak geri döner. Ülkemizdeki vergiler başlıca şunlardır: Gelir vergisi, kurum vergisi, emlak vergisi, damga vergisi ve katma değer vergisidir.
    4. Askerlik Yapmak: TC vatandaşı ve sağlıklı olan 20 yaşındaki herkes askere gider. Yurtta ve Dünyada geleceğimizi güvence altına almak güçlü bir orduyla olur. Ülkemizi korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri çalışır. Bunu da hava, kara, denizkuvvetleri ile sağlarlar.
     


Similar Threads: Vatandaşlık Görevleri
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Kalp kasının görevleri ve özellikleri nelerdir? 7 Şubat 2016
Güncel Bilgiler Düz kasların bulunduğu yerler, görevleri ve özellikleri nelerdir? 8 Şubat 2016
Güncel Bilgiler Milletvekilinin Görevleri Nelerdir Kısaca 27 Şubat 2013
Güncel Bilgiler Başbakanın Görevleri Nelerdir Kısaca 26 Şubat 2013
Güncel Bilgiler Cumhurbaşkanının Görevleri Nelerdir Kısaca 25 Şubat 2013