vatan ile ilgili yazılar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 21 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. VATAN UGRUNDA ÖLEN VARSA VATAN OLUR

  Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
  Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ!
  Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,
  Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ
  M.AKİF ERSOY............

  Bu dörtlükleri okurken tüyleriniz diken diken olmuyorsa eğer kendi benliginizden şüphe edin.toprak ugruna vatan ugruna kim bir zerri miskal kadar iyilik yaparsa karşılıksız kalmaz.Hem Allah katında ,hemde kul yanında.
  Biz TÜRK gençliği içimizdeki asil duygularla kalbimizdeki vatan aşkı ile her kim bu vatanın bir milimetresine göz dikerse kanımızın son damlasına kadar karşılarında olacagımıza.Namusumuz ve şerefimiz üzerine ,imanımızla Allah(cc)a yemin içmişiz.Hangi güç ve irade bizi bu fikrimizden vazgeçirebilir ki.
  Yüce TÜRK milleti bu bayrak altında asırlardır .Etnik köken ,dil ,din,ayırt etmeden yaşamıştır.Ne yazık ki bugün içinde bulundugumuz bu kaos ortamında insanlarımızın beyni yıkanarak.Cahilce ve sonu olmayan yanlış düşünceler empoze edilerek bugün ki teror denen illeti meydana getirdiler.İnsanlar , ne zamanki kendi iradeleri ile yaşamaya başlarsa. Bu teror denen illetin son buldugu an olur.Niye sizin aklınız yokmu ki, sizi bir başka beyin tarafından yönetiliyorsunuz.Bu lafım o cahil beyinlere.Önce egitim diyoruz sonra öğretim.Neden; eğitimi tam olarak alamamış bir insan okusa ne çıkar.Zaten öğretim görmüş ,insanlar bu gün teror içirisinde ise eğer.İşte onun eğitimsizliğinden ileri gelir, bu cehalet.
  TÜRKİYE CUMHURİYETİ güçlüdür .Bu topraklar ,bu analar hep yiğitler yetiştirdi.Yetiştirmeye de devam edecektir.Benim analarım,benim bacılarım ağlamayın, aslan parçaları yetiştirmişsiniz bu vatana.Her anaya, her baba ya her evlada nasip mi olur bu yüce mertebe.Korkmayın; evlatlarınızı ALLAH ü teala karşılyacaktır.Evlatlarınız hem bu alemde, hemde ahirette kazanılacak, en yüce mertebeye ,en zenğin tahta oturdular.Gururlu olun, anlınız ak, gönlünüz pak olsun .Analar sizler şehit anasısınız.Size hörmet ve saygı boyun borcudur bu vatanın.
  Sen terör denen illet,pkk denen bebek katililleri.Zannetmeyin ki MEHMET ler biter.Mehmetler bitmez ,mehmetler bu bayragın altında hep azimle,güçle ,gururla karşınızda olacaktır.Bu ezanlar altında sizler rahat uyuyamazsınız.Tek tek canınızı almak namus borcumuzdur.Çapulculara verilecek bir milim topragımız yoktur.

  Ey ashabı osmanlı; sen çok gördün bu oyunları.Kötüye boyun eğermi hiç bu aslan evlatları.Tarih boyu düşmedik, bu oyunlara ,düşmeyizde.Aklını toplasın kuru kafalılar.Görsünler TÜRK ün gücünü .
  ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ.
  ERHAN TABUR.(şehitlerimize)

  VATAN!

  .....Vatan Baki Kalsın Bir de Sen .....

  Neden insanın doğup büyüdüğü yerler özlem yaratır insanda?
  Her hatırlayışında, günümüz dünyasının en güzel içeceklerine bile taş çıkartan ayranın, aşurenin farklılığı nedir?
  Gün gelip gurbet diyarlarına giden birinin sinesine çektiği; ömrünce peşini bırakmayan, taşıyla toprağıyla kokladığı havası, çamuru, yağmuru, kargaşası, güvensizliği ama yine de saatin en dibinde, gecenin en köründe bile anadilinle avaz avaz bağırabileceğin, insanlara ulaşabileceğin en anlaşılabileceğin bir yer. (Vatanın).

  Nedir Vatan?
  Geri dönerim diye çıkılan seferler de, yıllarını heba eden, yalanın, talanın, cirit attığı izbe mekanlar da, dev gibi göz boyayan içi kof, sonu hüsran ecnebi diyarlar da; ar ve "haya"yı koltuk altında uyutan beldeler de, gurbetin yalan doyurucu mekanlarında özlenen, illa da Vatan dedirten, çıldırtırcasına belliklere kazılan nasıl bir sevda?

  Ukteler içinde geçirdiğin onca kaybedilmiş yılların ardından boş gözlerle iç geçirmekte var.
  Agaçlar, yeşiller içindeki evlerle dolu sokaklar da yaşarken, kıymetini bilmediğin çağların, burundan iliklere işleyen pis kokusuyla ve aksine buna ragmen, burnunun direği hala özlemle sızlıyorsa, açmıyorsa ecnebi diyarların göz boyayan şaşalı yalanları seni, içinde yeşerttiğin o dağlara sığmayan sevdanla haykırmalısın.
  Ötesi yok, cimi yok bu işin. Seni farklı kılan bir şeyler var.
  O nedenlerin ve sebeplerin bile sebebi var.
  Ömrünce içinden atamayacağın, satamayacagın, alıştığın: ta içine karıştığın sana has bir kültürün var. Odur seni böyle mahzun kılan tedirgin eden ve başka milletlerin insanlarından farklı kılan.
  Sokaklarımızın çamurlarını, soğukta beklenen durakları, tıkış tıkış doldurdukları otobüsleri, yelini, ayazını, olmazını, onmazını odur özleten sana.
  En olmaz anda efkara daldıran, odur uykusuz bırakan seni.

  Sanki gözler de şeytandan bir ilham kıvılcımıdır bu: Seni bir an adeta şair kılan.
  Öyle ya Vatan sevdası budur işte. Farkına varmadan çocukluğundan edindiğin bir yüce Milletin edebi, adabı, hasletleri, sevdaları var ruhunun derinliklerinde. Gurbetten vatana uzayan bu gelişler, gidişler tedavisi mümkün olmayan hastalık gibi gelir sana.
  Gittiğinde gördüğün eksiklikleri, yanlışları, vergi dairesi kuyruklarını, haksız faizleri, kornaları gürültüleri, ne güzel de çekersin sinene, (kalmasın eksik bir yanım, yaşayayım doyasıya) diye.

  Bir koskoca Millete yapılmış büyümüdür bu?
  Neden hasletlerimiz, dertlerimiz ve sevdamız büyüktür bu kadar?
  Uzağında yaşasanda memleketinin, tüylerini diken diken eden, gözlerinde buğu ve her derdinde sanki yurdundaymış gibi hissettiren, nedir bu gizli sihir?
  Onmaz bir Aşk!
  Kaldı ki gecenin bilmem ne yarısında çıldırtsa da gurbet: biz hepimiz böyleyiz işte.
  Yarı melankolik, yarı özlemlerden, acılardan zevk edinen Millet.
  İnsan bağrında beslediği sevdanın kıymetini bilmeli.
  Takılmamalı hayali bir ucubeye, onmazlara, girdaplara.
  O girdaplar ki insanın karşısına entel bir ucube, kendisi çıkmazlarda bir şarlatan gibi tatlı gelse de sana.
  Dudağımızda tutturalım ince bir Türkü ve haykıralım gurbetteki bizler
  ( şimdi siz oradakiler! bizler için ince belli bardaklarda bir çay için, bizim gibi burda olanlara da hayalini kurmak kalsın.)
  Vatan baki kalsın, herkes muradını alsın.

  (Yıl 1983 Not defterimden)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Nis 2015