Varlıklar alemi nedir hakkında bilgi

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 19 Ara 2013 tarihinde açılan konu

  1. Varlıklar alemi nedir?


    İnsan, varlıklar aleminin bir parçasıdır. Ancak bilim üreten, medeniyetler kuran yahut bunları yakıp yıkan ve çevreyi bozma kabiliyetinde olan tek varlıktır. Bu sebeple insanın varlıklar âlemiyle ilişkisi çok önemlidir. Bu yazı, bu konuda küçük bir denemedir.

    Varlıkları çok çeşitli gruplara ayırtmak mümkündür. Bunları kısaca şu şekilde belirtebiliriz: Canlı varlıklar, cansız varlıklar; maddi varlıklar, manevi varlıklar.Şurası bir gerçektir ki; varlık âlemi sadece beş duyu ile hissedilebilenlerden ibaret değildir. İnsan görme duyusu ile, maddî varlıkları görür. Dili ile tatlar âlemini, kulağıyla sesler âlemini, burnuyla kokular âlemini hisseder.

    Maddi varlıklar gözümüzle görülebilen, elimizle tutulabilen türden varlıklardır. Bunlar canlı olabildikleri gibi cansız da olabilirler. Etrafımızda gördüğümüz, dokunduğumuz taş, ağaç, toprak gibi varlıklar maddi varlıklardır. Bunlara ''somut varlıklar'' da denilir.Manevi varlıklar ise duyu organlarımızla görüp dokunamadığımız varlıklardır Ruh ve akıl manevi varlıklara verilebilecek iki örnektir. Aklımız, ruhumuz vardır ama bunları somut varlıkları gördüğümüz gibi göremeyiz. Fakat varlıklardan da şüphe edemeyiz. Bu tür manevi varlıklara soyut varlıklar' adı verilir.