Varlığını bilmediğiniz içatlar

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Bu yazımızda, muhtemelen varlığından haberdar dahi olmadığınız 5 iyi icadı bir araya getirdik.

  [​IMG]
  İnteraktif 360 derece 3D Holografik ekran

  Güney Kaliforniya Üniversitesi Grafik Laboratuvarı, hafif alan ekranı isimli dönen bir ayna kullanarak, görselleri 3D boşluğa yansıtmanın ucuz bir yolunu buldu.

  Basit olarak, yüksek hızlı bir video, çabucak dönen bir ayna üzerine yansıtılıyor. Böylece, her potansiyel izleyici için farklı görseller ortaya çıkmış oluyor.

  Sistem, gölgelendirmeyi veya hareketleri hesaplayan bir algoritma kullanıyor.

  Örnek olarak Cem Yılmaz'ın G.O.R.A. adlı filmindeki dans eden hologramları düşünebiliriz.
  [​IMG]
  Kendiliğinden şişen lastikler

  Lastik şişirme işlemini kimsenin severek yaptığını tahmin etmiyoruz doğrusu. Ancak bu sorunun da çözümü yaygınlaşmak üzere.

  Çek Cumhuriyeti'nde geliştirilen kendini şişirebilen lastik, peristaltik pompa denen bir cihazı kullanarak kendisini şişiriyor, sabit, güvenli basınç seviyesine ulaştırıyor.

  Şayet bu teknoloji yaygınlaşırsa yollar çok daha güvenli bir hal alacak. Aynı zamanda çevreye bir katkısı da olacak, çünkü araçların benzin tasarrufu yapmasını sağlayacak. Daha düşük karbondioksit emisyonu vs. vs. ve en sonunda, daha temiz bir çevre.
  [​IMG]
  Omurgalı iskelet prototipi

  Örümcek Adam yapımlarındaki Dr. Octopus'u düşünün. Evet, o da icat edilmiş durumda.

  HULC isimli bu bağımsız, hidrolik tabanlı antropomorfik eksoskeleton, kullanıcısına 90kg'a kadar ağırlığı rahatça kaldırabilme yetisi kazandırıyor.

  Bükülebilir, esnek yapısı ise kendisini daha yetenekli kılıyor. Bir çubuk ya da başka bir kontrol mekanizmasını üzerinde barındırmayan HULC kullanıcının ne yapmak ya da nereye gitmek istediğini hissediyor.

  Entegre mikro bilgisayar ise eksoskeletonun bireysel olarak hareket edebilmesini sağlıyor. Büyük ihtimal ilerleyen yıllarda daha ağır işlerde kullanılmak üzere iş sahalarındaki yerini alacak.

  Özgün enerji tasarrufu sistemi sayesinde kullanıcısını yarı yolda bırakmamasıyla ünlü. HULC'ın yük taşıma özelliği cihazda güç yokken bile çalışmaya devam ediyor.
  [​IMG]
  Hava kalitesine göre tepki veren giysi

  Danimarkalı tasarım firması Diffus, LED ışıklar ve karbondioksit dedektörüyle donanmış bir giysi tasarladı. Climate Dress isimli bu giysi, ortamdaki CO2 seviyesinin fazlalığı doğrultusunda parlıyor.
  [​IMG]
  Diyabet hastalarına özel kontakt lens

  Batı Ontario Üniversitesi profesörü Jin Zhang, diyabet hastalarına özel kontakt lens geliştiriyor. Bu lensler, kan şekeri seviyesi arttığı zaman rengini değiştiriyor.

  Bu, diyabet hastalarının düzenli olarak kan vermeden kendilerini kontrol edebilmelerini sağlıyor.

  Hidrojel lenslerin içerisinde son derece küçük nanopartiküller yer alıyor. Nanopartiküller, gözyaşında bulunan glikoz ile tepkimeye girerek renk değişimine sebep oluyor.
  CO2 seviyesi yükseldikçe, parlama katsayısı da artıyor.
  cnetturkiye