Varisliler Nelere Dikkat Etmeli

'Sağlıklı Yaşam' forumunda HazaN tarafından 31 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Varis şikayeti olanlar
  Varisi olanlar neler yapmalı
  Varisli olanlar nelerden sakınmalı

  Varis Hastaları erken dönemde bu hastalığı tedavi ettirmeleri ve hastalığın seyri döneminde yaşantılarına dikkat etmeliler.

  Toplardamarın uzayıp kıvrılması, genişlemesi ve deri altında mavi-yeşil kesecikler halinde belirginleşmesi şeklinde ortaya çıkan varislerin en yaygın görülen damar hastalıklarının başında Varis gelir.

  Varislerin erken safhada tedavi edilmesinin büyük önemi vardır. Başlangıçta küçük kılcal damarlardaki mavi-yeşil renkteki damar genişlemelerinin, ileri safhalarda kahverengi renge dönüşüp varis ülserlerine dönüşebilir.

  Tek başına varis bir risk faktörü değildir. Ancak başka faktörlerle birleşince hayati risk oluşturabilir. Kişinin varislerinin olması ve hareket kısıtlılığı önemli bir risk faktörüdür. Dizler bükülü durumda uzun süre oturulursa, bacaktaki derin toplardamarda pıhtı oluşabilir. Bu pıhtıdan kopan parçanın akciğere ulaşarak ani solunum yetmezliği ortaya çıkmasıyla kişi hayatını kaybedebilir. Kopan pıhtının büyük olması, ölüm riskini artırır.

  Büyük bir ameliyat geçirmesi gereken hastalarda, varis ya da kanın pıhtılaşması sorununun bulunması durumunda da risk yüksektir.

  VARİSİ OLANLAR UZUN SÜRE HAREKETSİZ KALMAMALI
  -İş yerinde çalışırken veya uzun yolculuklarda hareketsiz kalmamalı, bacak hareketleri yapıp, sık sık mola vermeliler.
  -Fazla kilosu olanlar kilo vermeli.
  -Ağrıları artanlar soğuk suyla duş almalı.
  -Sıcağa maruz kalmamalı.
  -Fizik tedavi yaptırmamalı.
  -Ayakta uzun süre çalışanlar topuklu ayakkabı giymemeli.