Valör nedir nasıl hesaplanır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Meryem tarafından 21 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Valör Ne Demektir, valör anlamı, nedir

  Valör, faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için valör işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

  Valör nasıl hesaplanır
  Faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan tarihtir. Kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için valör işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür. Valör, bankacılıkta adat hesaplamasında esas alınan sürenin başlangıç günüdür. Adat, parasal bir değerin zaman boyutu eklenmiş ifadesidir.

  Adat = (Tutar / 100) X gün sayısı

  formülüyle ifade edilir.  Adat, her türlü faiz hesaplaması (mevduata verilecek faizler, kredilerden alınacak faizler, bir hesabın ortalamasının bulunması gibi işlemlere esas alınan değerdir.

  Valör tarihi, banka aktiflerine giren, diğer deyişle banka dışından gelen değerler için işlem tarihini izleyen ilk işgünü olarak alınır. Örnek olarak kasadan yatırılan paralar, başka bankalardan gönderilen değerler gibi. Banka içi işlemlerde ise valör tarihi, işlem tarihidir.