vajinal mantardan kurtulma yolları

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 16 Tem 2008 tarihinde açılan konu

  1. Hemen hemen her yaş kadında meydana gelen vajinal mantardan kurtulmak için kesin çözüm arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Sıcak ve nemli havalarda daha da çok artan vajinal mantar özellikle de yaz aylarında deniz ve havuz sonrası ıslak mayo ile kalan kadınlarda görülmektedir. Vajinal sağlığa dikkat etmeyip gereken özeni göstermemek vajnal mantar hastalığının riskini çok fazla arttırmaktadır.


    Vajinal mantar, vajinada bulunan maya hücrelerinin mütenevvi sebeplerden dolayı aktif hale gelmesinden kaynaklanan kaşıntılı, akıntılı ve yanma yapan bir sorundur. Çoğunlukla kadınlarda vajinal mantar ‘candida albicans’ türü mantar sebebiyle husule gelmektedir. Bu mantar normalde vajinada bulunur, ancak çeşitli etkenler çoğalmasını ve üremesini arttırdığı için enfeksiyona sebep olur.
    Vajinal mantarın tedavisi için lokal veya sistemik ilaçlar kullanılabilir. Vajinal mantardan kurtulmak için ne yapmalı diyorsanız bu tür ilaçları bir hekime reçete ettirerek eczaneden satın alabilir ve kullanabilirsiniz. Tekrarlayan enfeksiyonlar söz konusu olduğu zaman vajinal mantardan kurulmak için diyet yapmakta gerekir. Lifli gıdalarla beslenmek, evde mayalanmış yoğurt veya kefir gibi gıdaları tüketmekte vajinal mantardan kurtulmanın doğal yolları arasındadır.
     
  2. Vajinal mantar , bayanların adeta çile çektiği en yaygın ve bir o kadar da en sıkıcı hastalıklarından birisidir. Yetişkin bayanlar hayatlarında en az bir-iki defa bu hastalığa yakalanmaktadır. Ne yazık ki bu hastalığı meydana getiren sebepler açıkça görülmeyebilir. Sitemiz içerisindeki diğer yazılarda vajinal mantara sebep olan etkenler açıklanmıştır. Tıp dünyasında ve halk arasında çeşitli vajinal mantar tedavileri öne sürüldüğü halde bir çoğu işe yaramamakta ve hastalık tekrar etmektedir.

    Sebepleri :Vajinal mantar hastalığına neden olan, aslında, en temel anlamıyla vajinaya etki eden herşey olabilir. Gebelik, diğer hastalıkların etkisi, iç çamaşır ve kıyafetlerin imal edildiği maddeler, kullanılan ilaçlar, antibiyotikler ve onların yan etkileri, cinsel birleşme, sinir ve stres, yaşam koşullarının iyi olmaması, ortak kullanılan eşyalar, havuz ve hamam gibi ortak kullanım alanları, tuvalet alışkanlığı ve hatta solunan havanın temiz olmamasına varıncaya kadar bir çok sebep karşımıza çıkmaktadır.