Vajinada Ağrı

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 30 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Vajinada Ağrı Nedenleri
  Vajinada Ağrı Nedenleri Nelerdir

  • Cinsel ilişki sırasında vajinada duyulan acıya disparoni denir. (Yunanca dislik kötü veya zor, pareunos: ötesinde yatan). Genellikle bir vajina enfeksiyonu veya herpes nedeniyle görülür. Bulgular vajinada acıma hissi ve cinsel ilişki sırasında ısrarlı veya arada bir hissedilen bir acıdır.

  Bazen vajina sadece temizlik sırasında bir hijyenik sprey veya doğum kontrolü için kullanılan bir krem nedeniyle tahriş olmuştur.

  Disparoni, sistik veya uretrit gibi idrar yolu rahatsızlıkları sebebiyle de ortaya çıkabilir. Cinsel ilişki içerde derin bir ağrıya neden oluyorsa, endometniosis veya rahimi destekleyen bağlarda yırtılma veya rahim boynu, rahim fallop tüpleriniz veya yumurtalıklarınızda başka bir rahatsızlığınız olabilir.
  Eğer süt veriyorsanız veya menopoza geçmişseniz, daha az östrojen salgıladığınız için vajinanın dokusu incelmiş olabilir.

  Yeni doğum yapmışsanız, vajina epizyotomi (doğumu kolaylaştırmak için kesme) nedeniyle berelenmiş olabilir. Bazen kadınlar cinsel ilişki sırasında gergin oldukları için vajinaları yeterince ıslanmaz. Bazı kadınlarda vajinismus (vajina girişindeki kasların istemsiz kasılması) da görülür. Vajina kanseri çok ender olarak görülse de, bir ağrı nedeni olabilir.

  [​IMG]