Uzuv Kopmalarında Hasta Mağduriyetinin Önlenmesi

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. uzuv kopmaları,uzuv kopmalarında ilk yardım

  Uzuv Kopmalarında Hasta Mağduriyetinin Önlenmesi

  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünde, uzuv kopmalarında hasta mağduriyetinin önlenmesi, sağlık personelinin en etkin şekilde kullanılması ve il içi koordinasyonun sağlanmasına yönelik önlemlerin görüşüldüğü bir toplantı yapıldı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu, kopan parmağını zamanında müdahale edilemediği için kaybeden 12 yaşındaki Doğan A. olayını anımsatarak, ''Bugün (Başka Doğan çocuklar olmasın) diye bir koordinasyon toplantısı için bir aradayız'' dedi.

  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğündeki toplantıya, ilgili hekim ve yöneticiler katıldı.
  Toplantı öncesinde İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu, bir basın bilgilendirme toplantısı düzenledi.

  İstanbul'un bir sanayi kenti olması nedeniyle uzuv kopmalarının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Dokucu, ''Benim araştırmalarıma göre İstanbul'da yılda 700-1000 civarı kopu (uzuv kopması) olayıyla karşı karşıyayız. Bunların bir kısmı tekrar dikilemiyor. Bir kısmı dikilebiliyor. Bir kısmı dikilse de işlev görmüyor'' dedi.

  Doç. Dr. Dokucu, buna karşılık bu vakalara müdahale edebilecek 3 üniversite hastanesi, 6 eğitim ve araştırma hastanesi, 7 özel hastane olmak üzere sosyal güvenlik şemsiyesi altında hizmet veren toplam 16 merkez ve 46 mikro cerrahi uzmanı ile 56 asistandan oluşan sağlık personeli bulunduğunu aktardı.

  DOĞAN A. OLAYI

  Sultangazi'de geçen günlerde serçe parmağı kopan 12 yaşındaki Doğan A'ya zamanında müdahale yapılmamasına da değinen Doç. Dr. Dokucu, olayda koordinasyon sorununun yaşandığını söyledi.
  Bu koordinasyonun 112 Acil Hattı üzerinden etkin bir şekilde sağlanabileceğini belirten Doç. Dr. Dokucu, şunları söyledi:
  ''Vakada, hasta ancak dördüncü hastaneye vardığında ve müdahale yapılmaya başlandığında 112'nin haberi olmuş. Bunu telefon kayıtlarından anlayabiliyoruz. Hasta önce özel bir polikliniğe gidiyor. Hastanın kopan parmağı da ideal olmayan koşullarda, eldiven içinde saklanmaya başlanıyor. Hastane aramak da saatler sürdüğünden risk artmış oluyor. Başta 112 üzerinden olay haber verilseydi, o esnada müsait olan Şişli Etfal Hastanesinde müdahale yapılabilirdi.''

  YAŞANAN OLAY BİR ORGANİZASYONEL PROBLEM..

  Bugünkü koordinasyon toplantısında mikro cerrahi hizmeti veren 16 hastaneden 36 uzman ve yetkiliyle bir araya geldiklerini belirten Doç. Dr. Dokucu, bu tür uzuv kopması vakalarında hastaneler arasında eş güdüm sağlanması, bunun 112 üzerinden yapılması ve olası vakalara karşı en az 2 hastanenin 24 saat müdahale edecek durumda hazır olması olanaklarının araştırılacağını kaydetti.
  Doç. Dr. Dokucu, ''Yaşanan olayın da bir organizasyonel problem olduğu her yönüyle ortaya çıkıyor. Biz de bugün (başka Doğan çocuklar olmasın) diye bir koordinasyon toplantısı için bir aradayız. Toplantı sonrası elde edeceğimiz sonuçları ve alacağımız kararları Sağlık Bakanlığımızla da paylaşacağız. Bakanlığın onayının ardından böylesi bir organizasyonel yapının oluşturulması için gerekli koşulları tekrar değerlendireceğiz'' diye konuştu.
  İl Sağlık Müdürü Dokucu, Sultangazi'deki olayla ilgili Sağlık Bakanlığının soruşturma başlattığını, bunun yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğünün de kendi bünyesinde bir araştırma yaptığını sözlerine ekledi.
  (AA)