Uzun Pil Ömrü İçin

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 15 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. 10 Adımda Daha Uzun Pil Ömrü

  Cep telefonunuzun şarjı kısa sürede bitiyor mu? Belki de bu duruma hiç farkında olmadığınız bir özellik sebep oluyordur. Yazımızda 10 adımda daha uzun pil ömrü için yapmanız gerekenleri derledik.

  Uygun Şarj Cihazı Kullanın

  Telefonu satın aldığınızda kutu içerisinde gelen şarj cihazı telefondaki mevcut bataryayı optimum oranda şarj etmek için üretilmiştir. Ancak şarj adaptörleri çeşitli nedenler ile nadir de olsa bozulabilir. Bu durumda alacağınız yeni adaptör ya bir öncekinin aynısı olmalıdır ya da enerji değerleri eşleşmelidir.
  Adaptörlerin üzerinde çeşitli ifadeler yer alır. Voltaj değeri, mAh (miliamper saat) cinsinden kapasitesi gibi. Bu değerlerin telefondaki batarya ile uyuşması önemlidir. Örneğin 1500 mAh kapasiteli bir bataryanın bulunduğu telefonu 900 mAh bir adaptör ile şarj etmeye kalkarsanız voltaj değerleri aynı olsa bile bataryanın ancak yarım doluluk oranına ulaşmış olacağını göreceksiniz.

  Telefonunuzu Temiz Tutun

  Cep telefonlarında gözle görülemeyecek kadar ince bağlantılar ve lehimler yer alır. Montaj sırasında robotlar ile gerçekleştirilen bu bağlantılara sonrasında elle müdahale etmek neredeye olanaksızdır. Böylesine hassas bir nokta üzerinde meydana gelebilecek her durum, cihazda hasara neden olabilir. Bu nedenle telefonları tozdan, darbeden ve nemden korumak gerekir. Aşırı tozlanma yahut nem gibi durumlar, cihazın şarj tüketimini aşırı oranda artırabilir.
  Çalışma ortamınız bu duruma uygun değilse koruyucu bir kılıf kullanmak yahut bu etkilere dayanıklı bir cihazı tercih etmek faydalı oalcaktır.

  Sıcaklık Değerleri

  Bataryalar sıcaktan ciddi manada etkilenirler. Özellikle doğrudan güneş ışığına maruz kalan pillerin hem mevcut enerji düzeylerini hızla kaybettikleri hem de genel anlamda performans kaybı yaşadıkları gözlenmiştir. Aşırı sıcak ortamların enerji kaybına sebep olmasına karşın sıcaklığın düşük olduğu ortamlar da pillerin lehine bir durum yaratmıyor elbette ki. Donma noktasının altında kalan değerlerde bataryaların voltaj değerlerini koruyamadığı bilinmektedir.

  Hafıza Kartı

  Hafıza kartı deyip geçmemekte yarar var. Kartların kapasiteleri ve okuma hızları kadar cihaz ile uyumu da önemlidir. Olabildiğince markası ve özellikleri bilinen kartlar kullanmak telefonun daha az yorulmasını sağlayacak, bu da pil ömrünü önemli ölçüde yükseltecektir. Ülkemize kaçak yollarla "kilo işi" diye nitelendirilen şekilde giren bellek kartları olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Bunun yanı sıra kullanılan kartın doluluk oranı ve kart üzerinde telefonu meşgul edebilecek işlem parçacıkları pil ömründen çalan diğer hususlar olarak söylenebilir.

  Şebekeye Uzaklık

  Telefonların enerji tüketimlerini etkileyen önemli bir konu da baz istasyonlarına olan uzaklıktır. Gelen sinyal seviyesi düştükçe telefon daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Buna paralel olarak da yayılan SAR değeri de artış gösterir. Bir başka ifade ile baz istasyonuyla telefon arasındaki uzaklık ve enerji tüketimi arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Bu nedenle, telefonunuzu sıklıkla kullandığınız noktalarda, daha iyi çeken bir başka operatör mevcut ise geçiş yapmak mantıklı bir adım olabilir.

  3G Şebekesi

  3G ile birlikte mobil dünyada ciddi anlamda değişiklikler oldu. Artık cep telefonlarından geniş bant internet bağlantısı yapabilmek mümkün. 3G destekli bir cep telefonunuz olmasına karşın henüz 3G'nin nimetlerinde faydalanmıyorsanız telefonunuzun 3G şebekelerine bağlanmasını sınırlayabilirsiniz. Bilindiği üzere UMTS şebekeleri geleneksel GSM baz istasyonlarına göre % 10 ile % 50 arasında değişen oranlarda daha fazla enerji tüketimine sebep olmaktadır. Telefonunuzdaki şebeke ayarlarından sadece GSM'i seçerek bu desteği sonlandırabilmeniz mümkün.

  Kullanılmayan Aktif Bağlantılar

  Telefondaki kullanmadığınız her özelliğin aktif olmasının pil ömründen çalınacak bir değer olduğunu unutmayın. Bluetooth, GPS, Wi-Fi gibi bağlantıların yanı sıra mobil internet erişimleri ciddi manada şarj tüketimine sebep olur. İhtiyacınız olduğunda bu bağlantıları aktif hale getirmek, işiniz bittikten hemen sonra da erişimi sonlandırmakta yarar var.

  Arkaplanda Çalışan İşlemler

  Multitasking (çoklu işlem yapabilme) yeteneğinin olumsuz bir getirisi olarak dikkat çeken bir durum ise arkaplanda çalışan gereksiz yazılımlar. Sizin bilginiz dahilinde veya bilginiz dışında çalışan işlemler, sistem kaynaklarından çalacağından, şarj tüketimine doğrudan etki edecektir. Bu nedenle özellikle akıllı telefonlarda iyi bir görev yöneticisi yazılımı kullanmak ve işletim sistemi üzerinde tam anlamıyla yetkin olmak gereklidir.

  Ekran Parlaklığı

  Mobil cihazların eneri tüketimlerini yüzdesel oranda en fazla etkileyen ekranlardır. Özellikle arkaplan aydınlatmaları ciddi manada enerji tüketir. Kullanımınıza en uygun değerleri belirlemek pil ömrünü ciddi manada artıracaktır. Ekran parlaklığını görünürlük kalitesini kaybetmeden olabildiğince düşürmeye çalışın. Telefonun ayarlarından bu düzenlemeyi yapabileceğiniz gibi zaman dilimlerine yayılmış farklı profiller de kullanabilirsiniz.

  Yazılımsal Önlemler

  İster bir akıllı telefon kullanın isterseniz standart işlemleri yerine getirebilen bir cep telefonu sahibi olun. Her iki durum için de şarjın uzun olmasını etkileyen önemli bir etkendir cihazın üzerindeki yazılım. Üreticiler firmware adı verilen bu yazılımları periyodik olarak güncellerler. Güncellemeler sonrasında yeni özellikler elde edebileceğiniz gibi cihazın şarj ömründe de ciddi manada bir uzama meydana gelmesi muhtemeldir. Bu nedenle telefonunuzda en güncel yazılımın yüklü olduğundan emin olun.
   


Similar Threads: Uzun Ömrü
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz vazo çiçeklerinin ömrünün uzun olması için 8 Kasım 2010
Bunları biliyormusunuz Amonyum nitrat tuzunun suda çözünürken ısı alma özelliğinden hangi uygulamada nasıl yararlanılır? 3 Eylül 2016
Bunları biliyormusunuz Yassı kemikler vücudumuzun nerelerinde bulunur? 9 Şubat 2016
Bunları biliyormusunuz insan yüzünün simetri ile ilişkisini açıklayınız 16 Kasım 2014
Bunları biliyormusunuz Uzun Görünmenin Yolları 10 Kasım 2013