üzüm çekirdeği kullanımı kısaca

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Meryem tarafından 9 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Üzüm Çekirdeği Kullanım Alanları

  - Besleyici yemeklik bir yağdır.

  - Zeytinyağı gibi dumanlanma noktası yüksek çok kaliteli bir yağdır. Üzüm çekirdeği yağının yanma derecesi 250, zeytinyağının ise 120 derecedir. Tüm yemek ve salataların hazırlanmasında kullanılabilir.
  - Düzenli olarak alındığında kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır. Günde 1-2 çay kaşığı içilebilir ya da bir fincan suya karıştırılarak dâhili olarak alınabilir.
  - Esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar açısından çok zengin olduğundan mükemmel bir masaj yağıdır. Masaj yağı olarak harici kullanımında hem cildin sıkılaşmasını önler hem de kırışıklık oluşumunu yavaşlatır.
  - Masaj yağı olarak uygulanması varis, romatizma ve eklem ağrılarının azaltılmasında yardımcıdır.
  - Cildi koruyucu etkileri olan bir cilt bakım yağıdır. Kırışıklık oluşumunu yavaşlatarak sarkmaları önler.
  - Aromaterapi uygulamalarında kullanımı faydalı olduğu gibi daha ağır yağların inceltilerek kullanımını sağlar. Vücut tarafından çok çabuk emilebilen bir yağ olduğundan diğer yağların tatbikini de sağlar.
  - Saçları besler ve oluşan kepeği önler. Özellikle bir miktar üzüm çekirdeği yağı bir poşet ile sıcak suyun içerisine bırakılarak bir miktar ısısı arttırıldıktan sonra saçlara masaj yapılarak uygulanır ve bir süre bekletildikten sonra şampuan ile durulanırsa, saçlar daha yumuşak ve parlak olur. Saç kırılmaları azalır ve saç derisi beslenerek nemlendirilmiş olur.