Uzayda Yaşamın Bilinmeyenleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda RouGe tarafından 21 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Herhalde istisnasız herkes uzaya çıkıp şöyle dünyaya bir uzaktan bakmak ister, bir sürü çocuk da büyüyünce astronot olmak ister. Meğer astronotlar neler çekiyormuş da haberimiz yokmuş. İşte bazı ilginç bilgiler:

  * Yerçekimi olmayınca tüm vücut sıvıları yukarıya doğru çıkar, surat pofuduk bir hal alır, kemikler kalsiyum kaybeder bu da böbrek taşı oluşumuna neden olur.

  * Bağırsaklar çok yavaş çalışır, kabızlık kaçınılmazdır, kalp büzüşür ama en ilginci omurgada azalan basınç sayesinde astronotların boyu 5 cm kadar uzar.

  *Dünyada horlayan astronotlar uzayda ses çıkarmadan uyur ama derin uyku bir hayaldir, güneş günde 16 kere doğarsa gelin de uyuyun bakalım.

  *NASA bir ara uzay giysilerinin içine bir tür tuvalet yapmakla uğraşmış ama pratik olmadığı için gene çocuk bezine dönmüşler.

  *Uzaydan dönen astronotlar dünyaya indiklerinde el ve ayaklarını oynatmayı beceremeyip, hem o yüzden hem de mecaz ve gerçek olarak “dünyaya ikinci kere geldim” derlermiş. Ama astronotların dünyaya geldikten sonra en şikayet ettikleri şey nesneleri ellerinden bırakmalarıymış. Çünkü bırakınca kırılıyorlarmış.

  *Astronotlara göre en iyisi uzayda kalmakmış. Çünkü şimdiye kadar 18 kişi ya uzaya çıkarken ya da dünyaya inerken ölmüş ama uzayda iken ölen yokmuş.
   
 2. Cevap: Uzayda Yaşamın Bilinmeyenleri

  İlginç bilgiler. her güzelliğin bir zor yanı var sözünü doğrularcasına ;)

  Özellikle son madde birhayli ilginç. :f20:
   
 3. Cevap: Uzayda Yaşamın Bilinmeyenleri

  Gerçekten ilginç..Biz yine de en iyisi dünyada kalalım...Çocuk bezi kullanmaya pek niyetim yok :f30:
   
 4. Cevap: Uzayda Yaşamın Bilinmeyenleri

  Her şeye rağmen isterdim. Değişik bir deneyim bence çocuk bezi kullanmaya değer :)