Uyuyarak Oruç Tutulurmu

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 21 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Oruçluyken Uyunurmu  Gündüz Uyuyarak Oruç Tutulur Mu

  Müslümanlar İmsak vaktinden güneşin batış anına kadar yemeden, içmeden ve cinsel temastan uzak durularak yerine getirilen bu ibadetten sonra yatsı namazı vakti ile birlikte de Ramazan ayına özel teravih namazı ibadetini yerine getiriyor.

  Oruçlunun uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kat kat edilmiş, duası makbul ve günahı affedilmiştir buyurdu (Kenzül ummal)

  Diğer bir hadisi şerifte ise Allah Rasulü

  Oruçlunun uyuması ibadettir! (Suyuti, Camiu el-Usul) buyurmuşlardır.


  Buradan da anlaşılyor ki oruçlunun uyuması günah olmadığı ve orucun sıhhatine zarar vermediği gibi tam aksine oruc ibadetini ve sahuru daha dinç yapması ve Teravih namazlarını daha dinç bir şekilde yerine getirmesi için ve belki uyumadığı zamanda gıybet ve boş işlerle uğraşabilme ihtimalinden dolayı oruçlunun uyumasına ibadet sevabı verilmiştir Peygamber Efendimiz (s.)in kayyule yani öğle uykusu yaptığı bilinmektedir

  Burda Sözü edilen durum bir defa istisna bir olaydır. Ramazan`ı gün boyu uykuyla geçirmek, herkes için, her zaman söz konusu değildir. İşi, konumu ve meşguliyeti müsait olanlar yapabilir.Yapsalar bile, bir insanın sürekli uykuda kalması mümkün değildir. Bir defa öğle ve kindi namazlarında uyanıp kılması gerekir.İkincisi, bir insan çalışmasa bile,sorumlulukları vardır.

  Takip etmesi, yürütmesi ve yapması gereken bazı işleri vardır.

  Ramazan`da gündüz vaktinin ibadeti sadece oruç değildir. İnsan camiye, cemaate gider, eşiyle dostuyla görüşür, ihtiyaç sahipleriyle ilgilenir, dini hizmetlerini yapar.

  Kış uykusuna yatar gibi sürekli gözü kapalı durmaz.

    2. Cevap: Uyuyarak Oruç Tutulurmu

  Bu arada şunuda bilmek gerekiyor arkadaşlar.

  Peygamberimizin ve onun yetiştirdiği sahabilerin hayatına baktığımızda böyle bir şey görmüyoruz. Onlar Ramazan'ı böyle geçirmemişler. Sadece öğle ile ikindi arasında kaylule/şekerleme/siesta yaptıklarını biliyoruz. Gündüzün diğer saatlerini ibadetle ve çalışarak geçrdiklerini görüyoruz. Bir de orucun normal şartlar altında tutulması esastır. Ramazan ayı gittikçe yaz mevsiminin sıcak ve uzun günlerine rastlayacaktır ve bu duruma alışmak en doğrusu olsa gerek öyle değilmi..

  Hayırlı Ramazanlar
    3. Cevap: Uyuyarak Oruç Tutulurmu

  Mesela Sahabilerden Ebu Bekir bin Abdurrahman, Peygamberimizin oruçlu iken sıcaktan dolayı başına su dökerken gördüğünü anlatıyor.

  3 Ayrıca insan oruçlu iken açlık, susuzluk çeker, yorgun ve halsiz düşer, nefes alış verişleri bile değişir. Bu durumda insanın nefesinin bile Allah'a hoş geldiğini belirten Peygamberimiz şöyle buyuruyor: Allah'a yemin ederim ki, oruç tutanın ağzının kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur.