Uyumak İçin Ne Yapmalı?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 9 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Rahat uyumak için ne yapmalı?

  Rahat uyuyamıyor ve uykuya kolay dalamıyorsanız aşağıdaki yazıda uykusuzluğun nedenlerini ve rahat uyuyamamanın nedenlerini ele alan konuyla ilgili zilere neler yapmamız geretiğini anlatan bilgileri bulacaksınız.

  rahat-uyumak-icin-.

  Yeterli süre ve kalitede uyku alamayarak, sabaha tazelenmiş ve dinlenmiş bir vücutla kalkamama hali olarak açıklayabileceğimiz uykusuzluk, araştırmalara göre kadınların yüzde 70’inin yaşadığı bir uyku sorunu.Gecenin büyük bölümünü sağa sola dönerek, bir türlü uykuya dalamadığı için huzursuz olarak geçiren kadınların büyük bölümünün çareyi ilaçlarda aradığı da bir gerçek olduğunu unutmamak gerekmektedir.

  Yorucu ve stresli bir günün ardından;Günlük hayatınız, gündüz yaşadığınız stres seviyesi akşam yatağa girdikten sonraki hayatınızı da etkiliyor. Öyle ki çalışan kadınlarda uykusuzluk, ev kadınlarına göre daha fazla görülüyor. Bu da gündüz yaşadığınız iş stresinin kafanızda yarattığı meşguliyetle açıklanabilir.

  Çay, kahve ve sigara, uykuya dalmayı önemli ölçüde etkileyen faktörlerin başında geliyor. Gece boyunca istemsiz bacak hareketleri yapma olarak açıklanabilecek huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı da uykuya geçişte sıkıntı yaratabiliyor.Hamileler altıncı aydan sonra uyku sorunu yaşamaya başlıyorlar.

  Adet dönemi öncesinde de kadınlar gece uykularını huzursuz geçirebiliyorlar. Menopoz döneminde ise kadınlarda uykusuzluk sorunu daha da artıyor.