Uyumadan önce bilgisayar kullanmak sakıncalı mı?

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. Uyumadan önce bilgisayar kullanmayın..

  Uyumadan Önce İnternete Girmek Sakıncalı Mı?
  [​IMG]

  Bir çoğumuz geceleri işimizden dolayı veya arkadaşlarımızla mesajlaşmadan, kısaca internete girmeden yatağa girmiyoruz..
  Rahat bir uyku herkesin hayali. Üstelik ertesi gün zinde uyanmak ve sağlıklı bir ruh hali için de ön şart. Fakat gençlerin çoğu arkadaşlarıyla mesajlaşmadan, ya da internete girmeden yatağa girmiyor.Peki bunun çok sakıncalı olduğunu biliyor muydunuz?

  Sizin çocuğunuz da uyumadan önce cep telefonu ve diğer elektronik iletişim araçlarından uzak duramayanlardansa uzmanlara kulak verin.

  Amerikan JFK Sağlık Merkezi'nden Dr. Peter G. Polos ve arkadaşlarının 22 öğrenci üzerinde yaptığı çalışma uyku ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Yaşları 8 ile 22 arasında değişen gençlerde elektronik iletişim araçlarının uykusuzluk, uykuda aşırı hareket, ve bacak ağrısına yol açtığı saptandı.

  Yatmadan önce cep telefonu ve internet kullanmanın zararları fiziksel problemlerle sınırlı değil. Bu durum aynı zamanda gençlerde hiperaktivite bozukluğu, kaygı, depresyon,ve öğrenme güçlüklerine yol açıyor.

  Uzmanlar ebeveynlere çocukların teknolojik iletişim araçlarını kullanmaları için sınırlı zaman dilimleri belirlemelerini öneriyor. Ayrıca çocuğunuzun yatak odasından bilgisayarı kaldırmak da uykusuzluk ve yol açtığı diğer sağlık problemlerini aşmak konusunda işe yarayacaktır.
  aktuelpsikoloji​
   


Similar Threads: Uyumadan önce
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Proteinlerin vücudumuzdaki öncelikli görevleri nelerdir? 8 Haziran 2016
Sağlık Rehberi Adet Öncesi Belirtiler Nelerdir 30 Eylül 2013
Sağlık Rehberi Adet Öncesi Belirtiler Ne Zaman Başlar 29 Eylül 2013
Sağlık Rehberi Uyku Öncesi Çocuğunuza Süt İçirmeyin! 17 Mart 2013
Sağlık Rehberi Check Up Öncesi 9 Mayıs 2012