Uykusuzluk Tansiyonu Yükseltirmi

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 17 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Uykusuzluk Tansiyon,
  Uykusuzluk Tansiyonu Yükseltir mi


  Az uyku tansiyon yükseltir


  32 ve 59 yaş arasındaki kişiler arasında yapılan bir araştırma, günde beş saatten az uyuyanların, yedi veya sekiz saat uyuyanlara oranla iki kat daha yüksek tansiyon riski taşıdığını ortaya çıktı..


  Uyku eksikliğine bağlı yüksek tansiyon, genç yaştaki insanlarda da giderek artıyor ve bakın bu soruna yol açan sistem nasıl çalışıyor:

  * Şekerleme yaptığınız zaman vücudunuzun kan basıncı azalır. Bu zaman dilimi ne kadar az olursa, kan basıncı da o kadar az düşer.

  * Az uyku; dinlenmek yerine stresle mücadele etmeye daha çok zaman ayırdığınızı gösterir. Gece uykusundan sürekli olarak çalmanız iştahınızı da azaltır. Çünkü beyniniz dopamin denilen kimyasalı giderek daha az salgılayacaktır!

  DOPAMİN İHTİYACI

  * Uykusuzluk halinde beyin alıcılarınız dopamine ihtiyaç duyar. Dopamin eksikliği hissedildiğinde bu kez vücuttaki şekerden dopamin ihtiyacı karşılanmaya başlar. Sürekli şekerli gıdalar tüketmek ise hem kilonuzu artırır hem de yüksek tansiyon riskini oluşturur.

  * Eğer uykusuzluktan gözünüzü açık tutmak için bitmek tükenmek bilmeyen bir mücadele veriyorsanız, sizi uyanık tutan şey her ne ise yarın da orada olacaktır. Fakat güzelce dinlenip o şeyle ilgilendiğinizde, sorunun üstesinden daha da hızlı gelebileceğinizi göreceksiniz.

  Mehmet Öz - Sabah