Uykusuzluk için Bitkisel Çaylar

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Dark tarafından 29 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Papatya Çayı :Sizi yatağa huzurlu bir şekilde yatıracak bir çay. Sakinleştirici özelliği sayesinde papatya çayı , kaygılı ve sinirli bir bünyenin en iyi panzehiridir.

  Sarı Kantarron Çayı :Sarı Kantaron- Hazmı kolaylaştırıyor- Mide yanmalarına iyi geliyor- Heyecanı yatıştırıyor- Uykusuzluk durumunda rahatlatıcı etkisi var- Kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı- Sarı Kantaron'dan hazırlanan eriyik yaralarda yanıklarda, harici olarak kullanılabilir.

  [​IMG]

  Nane Çayı :Hafif antiseptik özelliği var- Mide bulantılarına karşı etkili- Koku veriyor- Ferahlatıyor- Çarpıntıya iyi geliyor- Soğuk algınlıklarında öneriliyor- Sinir sisteminde yatıştırıcı etki yaparak uyku problemlerine yardımcı oluyor

  Melisa Çayı :Antiseptik özelliği var- Gerginliği alır, uyumaya yardımcı olur- Gazı giderir- Terlemeyi sağlıyor- Mideyi rahatlatır, hazmı düzenlerKişniş- Gaz gideriyor- Hazmı kolaylaştırıyor.

  Kuşburnu Çayı :C vitamini içeriyor- Kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor- Güç kazandırıyor- Öksürüğe iyi geliyor- Alerji egzama ve hemoroide karşı yararlıIhlamur- Öksürüğe iyi geliyor- Yatıştırıcı etkisi var- Çarpıntıya iyi geliyor, rahatlatıyor- Uykusuzluk problemine yardımcı oluyor- Mideye iyi geliyor- Balgam söktürücü etkisi var.

  [​IMG]

  Ihlamur Çayı :Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C vitamini, reçine ve enzimler de bulunuyor. Mide şikayeti olanlar, ıhlamuru tek başına kaynatıp içerse hazmı kolaylaştırır. Ihlamurun içine biraz kekik, nane ve rezene katıp kaynatıp içerseniz hem mide yanmalarına, hem de bulantıya iyi gelir. Kan dolaşımını düzenleyen, kramplara iyi gelen, migrene birebir olan ıhlamurdan kabızlıkta da yararlanabilirsiniz.
    2. Cevap: Uykusuzluk için Bitkisel Çaylar

  Yararlı bilgiler için teşekkürler..Hiç bulamadıysanız ve yapmaya üşendiyseniz bir bardak ayran da uykuya birebir..:f196:
    3. Cevap: Uykusuzluk için Bitkisel Çaylar

  Yarenim ayran demiş de aklıma geldi. Ben de bir arkadaşımın annesinin tavsiyesini sizlere aktarayım. Uyku tutmadığı zamanlarda bir kase yoğurt yer üzerinede bir bardak süt içermiş ve başını yastığa koyar koymaz uyurmuş. Ben hiç denemedim ama bunu duyduğumda başta çok gülmüştüm. Birçok yöremizde yoğurt mayalamaya yoğurt uyuttum denir.Gerçi yoğurt kapta uyutulur ama uykususzluk söz konusu olunca midede oluyor sanırım. :f196:
    4. Cevap: Uykusuzluk için Bitkisel Çaylar

  ballı sütde iyi geliyor arkadaşlar