Uykusuzluk Çözümleri

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 17 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. 1- Uyanık kalmaya çalışın

  Yatakta uyumaya çalışmak, uykunun kaçmasına neden olabilir. Sakın yatağa girince hemen uyumak için bir şeyler yapmaya çalışmayın. Aksine uyumamak için direnin. Ve siz direndikçe üzerinize ağırlık çöktüğünü farkedeceksiniz. Uyanık kalmaya çalışırken uykuya teslim olacaksınız.

  uykusuzluğa çözüm2- Yatakta fazla kalmayın

  Uykusuzluktan yakınan on kişiden dokuzu, yatakta çok uzun süre kalmayı alışkanlık haline getirmiştir. Normal koşullar altında yedi saatlik uyku sizin için yeterli olabilir. Dokuz saat süreyle yatakta kalıp uykusuzlukla mücadele etmeye çalışırsanız, yorgun düşersiniz. Siz uykunuz gelmeden yatağa girmeyin ve yedi saatlik uykuyla yetinmeye bakın.

  3- Öğle uykusuna yatın

  Genel kanıya göre öğle uykusuna yatanların büyük bir çoğunluğu, geceleri kolay kolay uyuyamıyorlar. Ama bir bölüm de öğleyin uyuduğu için gece de uykusuzluktan yakınmıyor. Öğle saatlerinde uyuma olanağınız varsa bunu değerlendirin.

  4- Süte hayır

  Geceleri daha iyi uyuyabilmek için yatmadan önce bir bardak ılık süt içmeniz önerilir. Siz bu öneriyi dikkate almayın. Yatmadan önce, karbonhidrat bakımından zengin bir yiyecek atıştırın. Yağsız ve çok az protein bulunan yiyeceklerle karnınızı doyurun. Karbonhidratların yatıştırıcı etkisinden yararlanın. Sütteki protein, karbonhidratların bu özelliğine zarar verir.

  5- Erken egzersiz

  Yatmadan üç dört saat önce vücut egzersizleri yaparsanız, vücudunuz dinlenme ihtiyacını hisseder ve kolayca uyuyabilirsiniz. Ama yatmadan kısa bir süre önce egzersiz yaparsanız, tam tersi olur. Vücut canlanır, hareket etmek ister ve siz de uyuyamazsınız. Aynı şekilde yatmadan hemen önce banyo yapmak da sakıncalıdır. Yatmadan iki üç saat önce banyo yapılmalı.