Uykusuzluğa Bitkisel Çözümler

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 27 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. Uykusuzluğa Bitkisel Çözüm Yolları


  Birçok kişinin sorunudur uykusuzluk stres ve yorgunluğun başlıca nedeni olan uykusuzluk sonununuza doktor tavsiyelerinin dışında bitkisel yöntemlerle de yardımcı olabilirsiniz.Uyku sorunları sadece uyuma süresi ile ilişkili değildir. Uykuya dalmada zorluk ve uykunun kalitesizliği de uyku problemleri arasında yer alır.

  Uyumak için yatağınıza yattığınızda kısa süre sonra uykuya dalabiliyorsanız ve sabah uyandığınızda dinlendiğinizi anlayabiliyorsanız uyku probleminiz yok demektir. Bitkisel yatıştırıcılar bir iki haftanın sonunda etki etmeye başlamakta ve en az üç hafta kullanımı gerekiyor.

  [​IMG]

  Uykusuzluğa Bitkisel Çözüm Yolları  Lavanta Çayı

  1 – 2 kahve kaşığı lavanta çiçeği üstüne bir fincan kaynar su dökülüp üstü örtülür. 5 dakika bekletilen çay süzülüp akşamlar 1 – 2 fincan kadar tüketebilirsiniz.

  Melisa Çayı
  2 çay kaşığı ufak ufak kıyılan melisa yaprağı bir bardak kaynar suda demlendirilir. 10 dakika sonunda süzülüp içilir. İsteyenler bal ile tat vererek 2 – 4 bardak kadar tüketebilirsiniz.

  Çarkıfelek
  Orta seviyedeki uyku sorunlarında tercih edilen yan etkisi oldukça az olan bir bitkidir. Bağımlılığa neden olmamaktadır. Türkiye’de yetişen bir bitki olmadığından eczanelerden alınarak kullanılabilirsiniz.

  Nane
  Yatmadan önce nane çayı içmek sinir sisteminin gevşemesini sağlamaktadır. 1 – 2 tatlı kaşığı nane bir bardak kaynar suda 10 dakika kadar demlendirildikten sonra süzülüp tatlandırılarak tüketebilirsiniz.

  Şerbetçiotu Çayı
  1 tatlı kaşığı şerbetçiotu çiçeği bir bardak kaynar suda 10 dakika boyunca demlendirildikten sonra süzülüp içilir. Tadı acı olduğu için melisa yaprağı ya da lavanta çiçeği ile karıştırılarak da tüketebilirsiniz.