Uykusuz Kalmanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 23 Eylül 2013 tarihinde açılan konu
 1. Uykusuzluk sorunu yaşıyan kişilerde görülen sağlık problemleri neler çok uyumak iyimidir yoksa tam tersine sağlığımıza zararı varmıdır.Uykusuzluğun olduğu kadar fazla uykununda sağlığımızı etkilediğinizi biliyormuydunuz.

  Uyku tüm canlılar için olduğu gibi biz insanlar içinde oldukça gereklidir.Su gibi beslenme gibi her canlının uykuya ihtiyacı vardır.Uykusuzluk çok ciddi Zihinsel ve fizyolojik sorunlara neden olabiliyor.Uykusuzluğun insan vücudu ve psikoloji üzerindeki etkilerini öğrenmek için aşağıdaki bilgileri dikkatlice okumanızı öneriyoruz.İşte uykusuzluğun neden olduğu sorunlar ve şikayetlerden bazıları:

  1 gün uykusuz kalmak vücudun ve zihnin tolore edebileceği bir durum ama yine de kişi tekrar uyuyana ve uykusunu alana kadar kendini rahat hissedemiyor ve odaklanma sorunları yaşayabiliyor.

  2 gün uykusuz kalmak kişinin vücut ısısı düzeninin bozuyor ve uykuya dalabilmek için büyük bir ihtiyaç hissediyor.

  3 gün uykusuz kalan kişi özellikle dikkat gerektiren durumlara odaklanmakta oldukça zorluk çekiyor. Zihinsel işleyişi yavaşlıyor. Uykusuzluğun etkileri özellikle sabah erken saatlerde daha şiddetli oluyor.

  4 gün uykusuzluk yaşayan kişide artık yaklaşık üç saniye süren çok kısa (mikro) uyuma davranışı gelişiyor. Bu anlık uyuklamalar sırasında kişi anlamsızca boşluğa bakıyor ve bilincini yitiriyor. Ayrıca çok huzursuz ve zihni tamamen karışık oluyor.

  5 gün uykusuz kalan kişi zihinsel yetilerini kullanabiliyor olsa da yukarıdaki durumlara ek olarak hayaller görmeye ve olmayan sesler duymaya başlıyor.
   


Similar Threads: Uykusuz Kalmanın
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Uykusuzluk Çekiyorsanız Mutlaka Okuyun 26 Kasım 2013
Sağlık Rehberi Uykusuzluk Çekiyormusunuz? 9 Temmuz 2013
Sağlık Rehberi Uykusuzluğa Bitkisel Çözümler 27 Şubat 2013
Sağlık Rehberi Uykusuzluğa Ne İyi Gelir 25 Şubat 2013
Sağlık Rehberi Gebelikte Uykusuzluk Nedenleri 25 Haziran 2012