Uykunun Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 15 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Uyumanın Faydaları
  Uykunun Yararları
  Uykunun Faydaları nelerdir?

  [​IMG]

  Uykunun Faydaları


  Günboyu çalışan bedenimizin dinlenme ve yenilenme ihtiyacı olmaktadır ve uyku sırasında vücudumuz dinlendiği gibi ayrıca hücreler de yenilenir.

  Derin, doğal ve rahat bir uyku, aslında gerçek bir güzellik kürüdür. Çünkü sinirsel bir gevşeme ve rahatlık yapar. Kasların kullanımını daha da azaltır, günlük gerginliğin etkisi ve günübirlik hayatın sıkıntılarıyla, kaslarımız sürekli gerginleşir.

  Çok fazla çalışmayla, kanı ağırlaştıran zehirler üretir ve bunların temizlenmesi de çok zordur. Yorgun bir yüz, çukur ve gevşek yanaklar, sert elmacık kemikleri ve artıklarla matlaşmış bir ten meydana getirir. Deri hücreleri uyku esnasında iki defa daha hızlı yenilenir. Bu hücreler sürekli olarak yenilenirler. Ancak bu hücre yenilenmesinin ritmi yavaşladığı vakit, yaşlılık belirmeye başlar. Organizma ve deri dinlenirken, nem kaybı da bu esnada yavaşlar.

  Cilt, uyanıkken, uyurken olduğundan çok daha fazla nemlenir. Kandolaşımı daha da düzenlidir. Yatma pozisyonu, kanın bütün organizmaya dağılmasını kolaylaştırır. Kalp, daha az çalıştığından, beslenme ve zehirlenmeyi önleme görevlerini de rahatlıkla yerine getirir. Safra kesesi, karaciğer, mide vb organlar yavaş çalışırlar.

  Böylece, deri ve ten sorunları biçiminde açığa çıkan kimi düzensizliklerde daha az etken olurlar.

  Uykuyu kesinlikle önemsemezlik yapmayın; yorgun olduğunuz vakitler, iyice dinlenmiş olduğunuz ve kafanızın sakin olduğu zamanlardan daha kötü çalışırsınız ya da daha çok zaman kaybedersiniz.