Uykuda Konuşma Sebepleri

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 18 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uykuda Konuşmanın Sebepleri  Uykuda Konuşma Sebepleri Nelerdir

  Uykuda konuşmanın rüya görme sırasında gerçekleştiğini düşünebilirsiniz. Ama bilim insanları hala böyle bir gevezeliğin gece düşlerine bağlı olup olmadığından emin değil. Konuşma uykunun herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir.

  Uykuda konuşma genellikle kendiliğinden gerçekleşir ve çoğu zaman zararsızdır. Ama bazı durumlarda, daha ciddi bir uyku bozukluğu ya da sağlık sorununun bir göstergesi olabilir.

  Uykuda konuşan çocuklar için endişelenilecek ciddi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle ailelerin bu durumu sükûnetle karşılaması gerekmektedir.

  Uykuda Konuşma

  Uykuda konuşmanın rüya sırasında oluştuğunu düşünebilirsiniz. Fakat bilim adamları bu tür bir gevezeliğin gece vakti uykuya dalmayla ilgili olup olmadığı konusunda emin değildir. Konuşma uykunun herhangi bir aşamasında meydana gelebilir.

  Uykuda konuşma kendi kendine oluşur ve genelde zararsızdır. Bununla birlikte bazı durumlarda daha şiddetli bir rahatsızlığın ve sağlık durumunun belirtisi olabilir.

  REM (Rapid eye movement) uykusu davranış bozukluğu (RDB) ve uykuda korkma bazı insanların uyku sırasında bağırmalarına sebep olan iki çeşit uyku bozukluğudur. Uykuda korkma rahatsızlığı korkunç çığlıkları, dayak ve tekmeleme gibi durumları içerir. Uykuda korkma bozukluğu olan bir insanı uyandırmak oldukça zordur. Uykuda korkma rahatsızlığı olan çocuklar genelde uykularında sayıklar ve gezer.

  RDB hastaları bağırır, çığlık atar, homurdanır ve rüyalarındaki gibi davranır ve bunlar genellikle şiddet içeren davranışlardır.

  Uykuda konuşma ayrıca uyurgezerlik ve bir insanın uyurken yemek yemesi durumu olan uykuda yemek yeme(NS-RED) rahatsızlığından dolayı olabilir.

  Uykuda konuşmaya sebep olan diğer etmenler şunlardır:

  Bazı ilaçlar
  Duygusal stres
  Ateş
  Ruh sağlığı bozuklukları
  Madde kullanımı