Uykuda El-Ayak Şişmesi Nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda zamaneanne tarafından 9 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Uykuda El-Ayak Şişmesi Neden Olur  Uykuda El-Ayak Şişmesinin Sebepleri  Sabah kalktığınızda eğer el ve ayaklarınızda şişlikler görüyorsanız bunlar pek çok hastalığın belirtisi olabilir.
  Özellikle el bilek ve ayak bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişlik , ağrı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler ; sizde tıpta "romatoid artrit " olarak bilinen iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.

  Günümüzde romatoid artritin etkin tedavisi vardır. Ancak erken tedavi çok önemlidir. Kullanılan tedavi yöntemleri ağrının ortadan kaldırılması, iltihabın azaltılması, eklem harabiyetinin durdurulması ya da yavaşlatılması ve hastanın günlük işlerini rahatça yerine getirmesi üzerine odaklanmaktadır. Tedavi başlatıldığında hastanın bu konuda eğitilmesi, hastalığın aktif olduğu dönemde eklemlerin soğuk tutulması, kronik dönemlerde ise hareket ve sıcaklığın artırılması önemlidir.

  Romatoid artrit genelde aniden başlar ve hastalığın erken döneminde, genel yorgunluk, eklemlerde hassasiyet, ağrı, şişkinlik ve sıcaklık (inflamasyon/iltihap) vardır. Ağrı ve şişlik vücudun her iki tarafındaki aynı eklemlerde gözlenir. Romatoid artrit uzun süreler boyunca devam eder ve bu sebeple etkilenen eklemlerde kalıcı bozukluklara yol açabilir. Romatoid artitin diğer bir özelliği ise, dirsek gibi daha çok basınca maruz kalan bölgelerde deri altında yumruların oluşmasıdır.
   


Similar Threads: Uykuda El-Ayak
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Uykuda Ölüm Nedenleri Nelerdir? 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Gelen Baş Ağrısının Nedenleri 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Horlamanın Nedenleri Nelerdir? 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Diş Gıcırdatma Sebepleri 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Konuşma Sebepleri 18 Kasım 2012