Uykuda Çiş Kaçırma

'Bebek Bakımı' forumunda HazaN tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Çocuklarda gece yatağa çiş kaçırma
  Uykuda çiş kaçırmanın tedavisi

  Halk arasinda gece isemesi olarak bilinen, tibbi adiyla Enürezis Nokturna dünyada oldugu gibi ülkemizde de sik görülen bir sorundur.

  Gece altını ıslatma, gece uyku sırasında farkında olmadan idrar yapma olarak tanımlanabilir. Normalde çocukların çoğu hem tuvalet eğitiminin etkisi hem de mesane kapasitesinin gelişmesi sonucu 2-4 yaş arasında idrarlarını hem gece hem de gündüz tutmayı becerirler. Gece altını ıslatma çoğu zaman mesane gelişimindeki gecikmenin bir sonucudur, bu nedenle de yaşla sıklığı azalır. Üç yaşındaki çocukların %40’ı altını ıslattığı halde bu oran 5 yaşında %20’ye, 6 yaşında %10’a düşmektedir. Erkek çocuklar kızlara göre daha sık altını ıslatma sorunu yaşamaktadır. Aileler 5-6 yaş civarında bu sorunla ilgilenmeye ve genellikle de 7-8 yaşında hekimlerden yardım istemeye başlarlar. Ülkemizde 7-11 yaşındaki erkek çocukların %16’sında, kızların ise %11’inde altını ıslatma sorunu olduğu bildirilmektedir.

  Nedenleri

  Fizyolojik Nedenler

  Gece altını ıslatan çocukların büyük bir gurubu (%90-95’i) fizyolojik altını ıslatma gurubunda toplanmaktadır. Bu çocukların gece uykuda mesane doluluğunu hissetmelerinin yetersiz, mesane kapasitelerinin küçük ve uyku derinliklerinin fazla olduğu bildirilmektedir. Esas önemlisi altını ıslatmanın büyük oranda genetik yatkınlığa dayanmasıdır.

  Organik Nedenler

  Altını ıslatan çocukların %2-3’ünden şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları gibi sorunlar saptanmaktadır. Vakaların %5-10’unda ise altını ıslatmaya sık ve acil idrar yapma ihtiyacı gibi yakınmalar eşlik etmektedir. Bunlar “polisemptomatik altını ıslatma” olarak tanımlanmaktadır. Bu çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu, idrarda bakteri olması, kabızlık ve bazen besin allerjisi saptanmaktadır. Ayrıca son yıllarda halk arasında “geniz eti” olarak bilinen adenoid vegatasyonlu çocuklarda yüksek oranda altını ıslatma görüldüğü ve ameliyat sonrası yakınmalarının geçtiği üzerinde durulmaktadır.

  Tedavi

  Gece kalkıp tuvalete gitme bir hedef olarak kesinleştirilmelidir.
  Tuvalete ulaşmak kolaylaştırılmalıdır.
  Çocuğun kuru kalma sorumluluğunu üstüne almasına yardım edilmelidir.
  Yatmadan önceki 2 saat boyunca fazla sıvı alımından kaçınılmalı ve kafein içeren içecekler kesinlikle verilmemelidir.
  Yatağa girmeden tuvalete gidilmelidir.
  Gece kuru kalması için bez bağlanmamalıdır. Bu tür yöntemler temizlik için yararlı olmakla birlikte çocukların gece kalkma motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir.
  Sabah temizliğine çocuğun katılımı sağlanmalıdır.
  Çocukların benlik saygıları desteklenmelidir.
  Ailelere nasıl davranacaklarını anlatan kılavuzlar hazırlanmalıdır.
  Çocukların hangi günler kuru kaldıkları bir kart üzerine işlenmelidir.
  Çocuklar en az ayda bir kez kontrol edilmelidir.