Uykuda Bağırmak

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Uykuda bağırma nedenleri
  Uykuda konuşmak

  Uyku sırasında konuşma ve bağırma, uyurgezerlikle aynı sebeplerle ortaya çıkar. Hasta uyuduktan 1-2 saat sonra, yataktan korkulu gözlerle kalkarve bağırmaya başlar. Nabzı hızlanmış olur ve aşırı tedirgin görünür. Uyandırılmazsa kendiliğinden uyumaya devam edebilir. Sabah uyandığında tıpkı uyurgezerlikteki gibi hatırlamaz.

  Uykuda konuşma kendi kendine oluşur ve genelde zararsızdır. Bununla birlikte bazı durumlarda daha şiddetli bir rahatsızlığın ve sağlık durumunun belirtisi olabilir.

  REM (Rapid eye movement) uykusu davranış bozukluğu (RDB) ve uykuda korkma bazı insanların uyku sırasında bağırmalarına sebep olan iki çeşit uyku bozukluğudur. Uykuda korkma rahatsızlığı korkunç çığlıkları, dayak ve tekmeleme gibi durumları içerir. Uykuda korkma bozukluğu olan bir insanı uyandırmak oldukça zordur. Uykuda korkma rahatsızlığı olan çocuklar genelde uykularında sayıklar ve gezer.

  RDB hastaları bağırır, çığlık atar, homurdanır ve rüyalarındaki gibi davranır ve bunlar genellikle şiddet içeren davranışlardır.

  Uykuda konuşma ayrıca uyurgezerlik ve bir insanın uyurken yemek yemesi durumu olan uykuda yemek yeme(NS-RED) rahatsızlığından dolayı olabilir.

  Uykuda konuşmaya sebep olan diğer etmenler şunlardır:

  • Bazı ilaçlar
  • Duygusal stres
  • Ateş
  • Ruh sağlığı bozuklukları
  • Madde kullanımı
   


Similar Threads: Uykuda Bağırmak
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Uykuda Ölüm Nedenleri Nelerdir? 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Gelen Baş Ağrısının Nedenleri 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Horlamanın Nedenleri Nelerdir? 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Diş Gıcırdatma Sebepleri 6 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Uykuda Konuşma Sebepleri 18 Kasım 2012