Uykuda Bacak Hareketleri Sendromu

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 14 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uykuda Bacak Hareketleri Sendromu nedir
  Uykuda Bacak Hareketleri Sendromu tedavisi


  Peryodik kol-bacak hareketleri uykuda bacaklarda ortaya çıkan istemsiz hareketlerdir. Bu rahatsızlığı olan kişiler durumlarının farkında olmayabilirler ve bu hareketlerden sonra uyanırlarsa tekrar uykuya dalmakta ya da uykuyu sürdürmekte güçlük çekerler. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür. 65 yaşın üstündeki insanlarda daha sık görülür. Ancak her yaşta ortaya çıkabilir.

  Gece uykuda ortaya çıkan bu hareketler nedeniyle kişi belirgin uykusuzluk yaşar ve ertesi gün uyuklamalar görülür. Bu nedenle kişide huzursuzluk ya da gerginlik görülebilir. Yatakta birlikte yatılan eş hastadan daha fazla muzdarip olur. Bu hareketler genellikle bacaklarda ortaya çıkar. Ayak baş parmağı, ayak bileği, dizler hatta kalçada olabilir. Birkaç dakikayla birkaç saat arasında değişen aralıklarla tekrarlar. Süresi yarım dakika ile 5 saniye süren hareketler şeklindedir. Hastaların bir kısmında huzursuz bacak belirtileri de birlikte görülebilir. Genellikle uykunun ilk siklüsünde ve REM uykusundan önce ortaya çıkar.

  Kesin bir nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, huzursuz bacak sendromuyla birlikte olması demir eksikliği, üremi, böbrek hastalıkları, nöropatiler ve şeker hastalığıyla ilişkili olabileceğini ve ailesel bir özellik gösterebileceğini düşündürtmektedir. Uyku apne sendromuyla da ilişkili olabilir.
  Tanı uyku laboratuarında uyku çalışması ile konulur. Tedavisi konunun uzmanı tarafından yürütülmelidir.