Uykuda Aşırı Terleme Nedenleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 13 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uykuda aşırı terleme nedir


  Uykuda aşırı terleme, gece uykusu sırasında ter bezlerinin aşırı derecede ter salgılamasına verilen isimdir. Uykuda gece uyurken ter içerisinde kalmak rahatsızlık verici bir durumdur. O nedenle gece terlemeye sebep olan nedenlerin tespit edilerek aşırı terlemeye neden olan sebeplerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Uykuda Gece uyurken görülen aşırı terleme belirtileri:

  Uyku sırasında aşırı terleme neticesinde uyandığınızda yoğun bir ter ıslaklığı hissi hissedilir. Ancak çoğu kişi gece sırasında terleme eylemi yaptığı için sabah kalktığında terlediğinin farkına varmaz.Gece terlemeleri sık görülen bir rahatsızlıktır. Uykuda aşırı terlemenin en önemli yan etkisi ve zararı, uyku kalitesinin bozulması ve terden dolayı ıslak giysilerle uyumaktan dolayı uykunuzun gece sıkça kesilmesi durumuyla karşı karşıya kalmanızdır. Bunun yanında aşırı terleme ve üstünüzün gece açılması birleşirse farkına varmadan üşütme ve soğuk algınlığı riski ile karşılaşırsınız. Ayrıca gece boyunca aşırı sıvı kaybı neticesinde sabah uyanıldığında bir bitkinlik hissi oluşması da görülebilmektedir.

  Gece terlemelerine neler neden olur

  Gece Aşırı terlemenin nedenleri konusunda yapılan çalışmalarda genetik faktörlerin rol oynadığı tespit edilmiştir. Aşırı terleme şikayeti gençlerde daha fazla görülmektedir. Diyabetli hastalarda, tiroid sorunlarında, ateşli hastalıklarda, epilepsi, felç ve bazı nörolojik rahatsızlıklarda, hamilelikte, uyku apnesi rahatsızlığında aşırı terleme belirtileri görülebilmektedir. Uykuda aşırı terlemei hafif veya ağır şiddette görülebilmektedir.

  Uykuda terleme nasıl tedavi edilir

  Şayet yukarıdaki sebeplerden birisi sizde görülme ihtimali varsa bu durumda olası sebepleri tek tek değerlendirerek, uykuda terlemeye neden olan nedenleri, hastalık vb. yok etmek en etkili tedavi tercihi olacaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Ara 2012