Ütünün icadı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Destina tarafından 10 Mart 2009 tarihinde açılan konu
 1. Çok mantıklı bi alet.Ütü olmasaydı hayatımız zorlaşırdı.Eskiden kullanılan kömürlü ütüleri düşünecek olursak iyi ki icat edilmiş.


  İnsanlar giysilerindeki kırışıklıkları giderebilmek için uzun uğraşlar vermişlerdir. Bu uğraşılar sonunda değişik yöntemler bulmuşlardır.Başlarda odun, cam , mermer gibi aletler kullanıldı. Taşların ısıtılıp giysilerin üzerinde gezdirilmesi ile ütünün temelleri atılmaya başladı. Tarihte ilk kez sapı olan bir demir parça ile ütüleme işleminin yapılması 17. yüzyılda gerçekleşmiştir. Ocaklarda ısıtılarak kullanılan ütüler zamanla kor ve kömür ile ısıtılan içi oyuk ütülerle yerdeğiştirdi. 19. yüzyılda ise ocak ya da sobaların ısıtıcı olarak kullanılması standart hale geldi.


  Henry W. Seely (ABD) ilk defa ütünün taban kısmını ısıtmak için elektrik kullandı ve 1882 de elektrikli ütüyü icat etmiş oldu.Ütü iki karbon tabaka arasında kalan elektrik arkı sayesinde ısıtılıyordu.

  1883 yılında ütüyü kablosuz hale getirip daha güvenli bir hale getirdi. Çalışma sistemi günümüzdeki sistemle çok benzerdi. kablonun prize takılması ve ısıtılması gerekiyor, daha sonra prizden çıkarılıp rahatça kullanılabiliyordu. Tüm bunlara karşın, ütü oldukça pahalı ve dayanıksız bir aletti. Elektriğin yeni yeni yaygınlaşması ve satışların düşüklüğü nedeniyle ticari bir başarı elde edemedi.

  Ütüler zaman içinde gelişti. 1926 yılında Eldez isimli bir kuru temizleme firması buharlı ütüyü üretti. Fakat geçmişteki başarısızlık bunada yansıdı. İnsanlar henüz bunu kullanamaya hazır değillerdi.. Bu yüzden bir başarı elde edilemedi.

  O günlerde beri ütüler çok gelişti. Günümüzde kullanılan ütülerin çok büyük bir kısmı buharlıdır. Üretiminin ilk yapıldığı yıllarda pek ilgi görmesede gerçekten çok yararlı bir özellik olduğu anlaşıldı.
    2. Cevap: Ütünün icadı

  Bilgilendirici paylaşımın için teşekkürler Destina.
  İyi mi etti icat etmekle etmedi mi karar veremiyorum . Ütü kadar nefret ettiğim bir iş yok. Belki o kadar uğraş vermektense kırışık giyersik elbiselerimizi :)
    3. Cevap: Ütünün icadı

  bu bilgilendirme için çok tesekkür ederim ellerine sağlık
    4. Cevap: Ütünün icadı

  yararlı bir alet iyi ki icat edilmiş olmasaydı ütüsüz kırışık giyinmek zorundaydık (:
    5. Cevap: Ütünün icadı

  Ütünün icadının ne demek olduğunu bugün benden iyi kimse bilemez :f30:
    6. Cevap: Ütünün icadı

  Valla ütüyü icat edene mi dua etmeli yoksa kırışık kıyafet giyilmez diyenemi :f106:
  Ben bir son ütücü olarak bu olaya daha pratik bir çözüm getirilmesinden yanayım.
  Mesela yine halı altında yada yatakların altında ütü yapılsın daha zahmetsiz :f30: