Üstün zekalı çocuklar nasıl fark edilir?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Üstün zekalı çocuklar nasıl fark edilir?

  [​IMG]
  Çocuğunuzun bir dahi olabileceğiniz hiç düşündünüzmü sevgili anneler ve babalar.Özellikle hiperaktif çocuklarda görülen üstün yetenek ve üstün zeka nasıl fark edilir yazımızda konuyla ilgili kısa bilgiler vereceğiz sizlere.

  Çocuklarda üstün zekanın diğer bazı belirtileri şöyle sıralanabilir:İleri zekalı çocuklar bebeklik çağında yürüme, konuşma, el ve ayaklarını kullanma gibi temel gelişim evrelerini diğer çocuklardan hızlı geçirerek kendilerini belli ederler.Normal çocuklar ilk kelimelerini 8 aylıkken söylerken üstün zekalılar 5-6 aylıkken konuşmaya başlayabilir, 1,5 yaşından önce kendilerini cümlelerle ifade eder hale gelebilirler. Kelime dağarcıkları daha geniştir.İlgi alanları yaşıtlarına göre daha geniştir, pek çok farklı konuya merakla yaklaşırlar. Üstün zekalı çocuklarda sosyal akıl ve soyut düşünme yetenekleri de daha gelişkin olduğu, normal çocukların soyut zekaya erişmediği dönemde soyutlama yapabildikleri görülmüştür.

  Hafızaları ve gözlemcilikleri yaşıtlarından üstündür, gördükleri objeleri detaylarıyla hatırlar, çizerek gösterebilirler. İlgilendikleri konu veya nesneler üzerinde dikkatlerini uzun süre koruyabilirler. Okuma yazmayı, rakamları ve basit matematik işlemlerini okul çağından önce kendi kendilerine öğrenebilirler.