Üstün zekalı çocuklar nasıl fark edilir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 11 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Üstün zekalı çocuklar nasıl fark edilir

  Yaygın kabul gören zeka testlerinde 130 ve üzeri puan alan çocuklar üstün zekalı, 140’ın üzerinde puan alanlar dahi kabul edilir.

  Ancak her üstün zekalı çocuk bu testlerde zeka düzeyini tam olarak yansıtamayabilir.

  Çocuklarda üstün zekanın diğer bazı belirtileri şöyle sıralanabilir:

  İleri zekalı çocuklar bebeklik çağında yürüme, konuşma, el ve ayaklarını kullanma gibi temel gelişim evrelerini diğer çocuklardan hızlı geçirerek kendilerini belli ederler.

  Normal çocuklar ilk kelimelerini 8 aylıkken söylerken üstün zekalılar 5-6 aylıkken konuşmaya başlayabilir, 1,5 yaşından önce kendilerini cümlelerle ifade eder hale gelebilirler. Kelime dağarcıkları daha geniştir.

  Soyut zeka erken gelişir

  İlgi alanları yaşıtlarına göre daha geniştir, pek çok farklı konuya merakla yaklaşırlar. Üstün zekalı çocuklarda sosyal akıl ve soyut düşünme yetenekleri de daha gelişkin olduğu, normal çocukların soyut zekaya erişmediği dönemde soyutlama yapabildikleri görülmüştür.

  Hafızaları ve gözlemcilikleri yaşıtlarından üstündür, gördükleri objeleri detaylarıyla hatırlar, çizerek gösterebilirler. İlgilendikleri konu veya nesneler üzerinde dikkatlerini uzun süre koruyabilirler. Okuma yazmayı, rakamları ve basit matematik işlemlerini okul çağından önce kendi kendilerine öğrenebilirler.

  Çoğu zaman bu çocuklar aileleri ve öğretmenlerince çabuk ayırt edilse de bazen sorunlu çocuk olarak algılanabilirler. Çocuğun üstün zekalı olduğuna karar verebilmek için testlerle diğer belirtileri bir arada ele almak faydalı olacaktır.