Üstün yeteneklilere Yeni Model Eğitim

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sitem tarafından 22 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Üstün yeteneklilere anaokulundan itibaren özel eğitim modeli

  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hakan Sarı, üstün yetenekler konusuna gerek Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçerin gerekse bir akademisyen olarak kendisinin çok önem verdiğini vurguladı.

  Üstün yeteneklilerin eğitimi konusunun yıllardan beri ihmal edildiğini belirten Prof. Dr. Sarı, Üstün yetenekli çocuklarımızın Türkiyeye daha faydalı birey olmaları için diğer ülkelerde uygulanan sistemin daha iyisini uygulayabilecek bir model üzerinde çalışıyoruz dedi.

  Uzun zamandır devam edilen çalışma kapsamında farklı ülkelerdeki özel eğitimcilerle konuya ilişkin birçok görüşme yaptıklarını anlatan Sarı, üstün yetenekli çocukları okul öncesi çağdan itibaren ele alıp, özel bir programlaforumdas.net yetiştirerek, yetenekli olduğu alanda daha çok ürün vermesini sağlayacak değişimi yapmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.

  Bakan Dinçerin Mecliste bu konuyla ilgili konuşma yaptığını ve kendisinin de kurulan Araştırma Komisyonunda milletvekillerine üstün yetenekli çocuklarla ilgili planlamalara ilişkin brifing verdiğini hatırlatan Sarı, şöyle devam etti:

  Biz artık üstün yeteneklilerin ilk öğretimde, destek eğitim odalarında, özel olarak yetiştirdiğimiz personelle eğitiminin sağlanmasını istiyoruz. Bunun için de farklı eğitim modelleriyle, gerek çocuğun yeteneklerine uygun özel yapılandırılmış ortamlarda, gerekse bireysel program aracılığıyla bu çocukları ülkemize kazandırmaya çalışacağız.

  Sarı, bu eğitim modellerinin sağlanması için de üstün yetenekli çocukların tanılanmasında kullanılan psikolojik ölçme araçlarının zenginleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

  milliyet
   


Similar Threads: Üstün yeteneklilere
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Pastalarin Üstündeki meyvelerin kararmasi için 10 Ocak 2013
Bunları biliyormusunuz At üstünde oynanan ünlü Türk sporu nedir? 20 Ağustos 2011
Bunları biliyormusunuz Superlative Adjectives - Sıfatların en üstünlük dereceleri nedir 25 Şubat 2011