Uskumru Dolması Tarifi Resimli

'Damak Keyfi' forumunda Elfida tarafından 22 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. resimli Uskumru dolması tarifi
  Uskumru Dolması nasıl yapılır
  Uskumru dolmasını malzemeleri

  Malzemeler

  8 tane uskumru balığı,
  net 500 gr. ince doğranmış soğan,
  bir kilo zeytinyağı,
  bir kahve fincanı kuş üzümü,
  bir kahve fincanı beyaz fıstık,
  bir çay kaşığı tarçın,
  bir çay kaşığı yenibahar,
  1/2 tatlı kaşığı tuz,
  bir bağ maydanoz,
  150 gr. çekilmiş ceviz içi.
  [​IMG]
  Hazırlanması:

  Kuş üzümü ile fıstığı ılık su dolu küçük kaplara koyun. Uskumruları temizleyin. Bunu yaparken balığın boynunun altındaki ince deriyi koparmamaya dikkat edin. Balığın bağırsaklarını solungaçlarından yavaş yavaş büyük bir dikkatle çekerek çıkarın. Bu iş için keskin bir küçük bıçakla solungaçların bağlantı yerlerini kesin. Solungaçları yavaş yavaş balığın ağzından dışarıya doğru çekin. Bağırsaklar da onlara bağlı olduğundan yavaş yavaş dışarı çıkarlar.
  Kuyruğun bir santimetre gerisinden, kuyruğu sağa sola çevirerek, balığın büyük kılçığını kırın; böylece kuyruk kılçıktan ayrılmış olur.Parmaklarınızla çimdikler gibi uskumrunun her tarafını sıkıştırın; böylece derinin etten ayrılmasını sağlayın. Sonra iki avucunuzun içi ile uskumruyu iyice ovalayın. Boynunda ana kılçığın kırıldığı yeri bıçakla hafifçe keserek açın ve ana kılçığı yavaş yavaş çekerek çıkarın. Bundan sonra balığın kuyruğundan yukarıya doğru masaj yapar gibi sıyırarak etlerin balığın ağzından çıkmasını sağlayın. Etleri bir tahtanın üzerine koyun, kılçık varsa ayıklayın, bir bıçakla yavaşça kıyın ve bir tabağa yerleştirin. Böylece içi temizlenmiş uskumruları bir tabağın içinde tutun.
  Üzüm ve fıstığın suyunu süzün. Bir tencereye zeytinyağı koyun. Ateşte kızdırın ve fıstığı içine atın; bir dakika karıştırın sonra tencereye kıyılmış soğanı ek’eyin, 5-6 dakika karıştırarak soğanları hafifçe sarartın. Bu arada yanıtlamalarına dikkat edin. Sonra üzümleri ve kıyılmış uskumru etini de tencereye koyun; bir dakika daha iyice karıştırın, hafifçe kavurun ve ateşten çekip çıkarın. Hemen ince bir süzgeçten geçirerek yağı ayırın.
  Bu yağı uskumrular için saklayın.
  Süzgecin içinde kalan, balık, üzüm, fıstık ve soğanı iyice karıştırın. Sonra bunları eşit sekiz parçaya ayırın. Uskumruları teker teker, yırtmadan, boğazlarından doldurun. Altına hafif un serpilmiş bir tepsiye dizerek buzdolabına koyun, iki saat dinlendirin. Sonra, uskumruları teker teker önce una, sonra dövülmüş yumurtaya ve son olarak da galeta ununa bulayın.
  Ayırmış olduğunuz yağı uskumruların kırılmadan rahatlıkla sığabilecekleri geniş yayık bir tavaya koyun, hafifçe kızdırın. Uskumruları, tavanın içine, aldığı kadar, yan yana dizin. Balıkların altını, üstünü üçer dakika kızartın. Sonra bir tabağa dizin, üzerlerine biraz maydanoz ekin, yarım limon suyu da sıkarak sofraya götürün.

  Alıntı