Üreme sağlığında hala gerideyiz

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 9 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Üreme sağlığı
  Üreme sağlığında hala gerideyiz  Üreme sağlığında hala gerideyiz


  Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Üreme Sağlığı Danışma Kurulu, toplandı. Toplantının açılışında, Dünya Sağlık Örgütü Üreme Sağlığı ve Araştırmaları Bölgesel Danışmanı Dr. Gunta Lazdane, Dünya Sağlık Örgütü’nün basın açıklamasını okudu. Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Üreme Sağlığı Araştırma ve Eğitimden Sorumlu Danışma Kurulu’nun 2005 yılı toplantısı için Türkiye’ye davet edildiği belirtildi.

  Danışma Kurulu’nun, bölge içinde yer alan 52 üye ülkede cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularındaki teknik işbirliği faaliyetlerini desteklemeyi, yönlendirmeyi, izlemeyi ve değerlendirmeyi amaçladığı ifade edilen açıklamada, 2005 yılı olağan toplantısında 2003 yılından bugüne kadar sağlanan gelişmelerin gözden geçirileceği, Avrupa’da 2006-2007 yıllarında cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile bu alanlardaki araştırma önceliklerinin ele alınacağı, ayrıca, konuya ilişkin kamu ve özel sektörle yapılabilecek işbirliğinin tartışılacağı belirtildi.
  Açıklamada, gelişmekte olan ülkelerde üreme sağlığı sorunlarının hala kadın sağlığının en önemli konularından biri olduğunu vurgulandı.
  Cenevre’de gerçekleştirilen 57. Dünya Sağlık Asamblesi’ne katılan Türk delegasyonunun, uluslararası kalkınma hedeflerine erişme konusundaki gelişmeleri hızlandırmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü Küresel Üreme Sağlığı Stratejisi’ni onayladığı ifade edilen açıklamada, “Sağlık Bakanlığı’nın, başta kadınlar ve ergenler olmak üzere toplumun üreme sağlığının iyileştirilmesini taahhüt ettiği” belirtildi.
  Acil müdahale gerekli alanlar
  Açıklama şöyle denildi:

  “Ancak son 20 yılda Türkiye’de kadınların üreme sağlığında önemligelişmeler sağlanmasına rağmen, erişilen düzey hala Avrupa Birliği ve diğer alt bölge üreme sağlığı göstergeleri ile kıyaslandığında ortalamanın çok altındadır ve geliştirilmesi gerekmektedir. Türkiye’de kadının sosyal statüsünün düşüklüğü ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığı hala kadın sağlığının önemli belirleyicileridir. Türkiye’de kadınların üreme sağlığının geliştirilmesi için gerekli olduğu düşünülen ve önerilen acil müdahaleler şunlar olmalıdır: Üreme sağlığı hizmetlerinin temel sağlık hizmetleri düzeyinde geliştirilmesi, genç dostu cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmetlerinin artırılması, kadınların eğitim düzeylerinin ve ücretli işgücüne katılımlarının artırılarak güçlendirilmesi ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığının ortadan kaldırılması.”
  Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü Genel Merkezi ve Avrupa Bölge Ofisi’nin, üreme sağlığı düzeyinin iyileştirilmesi sürecinde Türkiye’ye yardımda bulunmaya, bu amaçla teknik uzmanlığını, donanımını ve deneyimlerini seferber etmeye hazır olduğu belirtildi
   


Similar Threads: Üreme sağlığında
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Kadın Üreme Sistemi İle İlgili Bilgiler 7 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Kadınlarda üreme sistemi hakkında bilgi 13 Haziran 2010
Sağlık Rehberi Erkeklerde Üreme sistemi hakkında bilgi 2 Mayıs 2010