Unutkanlıktan kurtulmak için

'Güncel Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 24 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Unutkanlıktan kurtulmak için ne yapmalı


  Unutkanlık şikayeti sizdedemi var son zamanlarda herşeyi unutuyormusunuz öyleyse dikkatli olmalısınız işte unutkanlıktan kurtulmak için yapmanız gereken dikkat etmeniz gereken bir kaç öneriyi sizlerle paylaşıyoruz...

  Yumurta

  Lesitin ve B vitaminlerinden zengin olan yumurta beyni besleyen ve hafızayı güçlendiren etkisiyle düzenli tüketilmesinde fayda var.

  Bitter çikolata

  Kakao içeriğideki flavonlar nedeniyle beyindeki kan akışı hızlanabilmektedir. Çikolata içeriğindeki kakaonun %50 ve üzeri olmasıyla bu etki görülebilmektedir.

  Yağlı balıklar

  Balık içeriğindeki omega-3 nedeniyle beyin dostu bir besindir, daha çok yağlı balıkları tercih etmek etkisini artıracaktır. Tüketirken kızartmamak önemli bir unsur.

  Biberiye

  Beyne giden kan akışını hızlandırıcı etkisi nedeniyle hafızayı güçlendirmektedir.

  Sızma zeytinyağı

  Zeytinyağı içerisinde bulunan oleuropein ve hidroksitirosol maddeleri yapılan çalışmalarca hafızayı güçlendirdiği, beyin hastalıklarına karşı koruduğu belirtilmektedir. Tüketilen zeytinyağı sızma ise elbette etkisi artmakta.Diyetisyen Özlem Sert Aydın

  Yeşil çay

  Antioksidan değeri yüksek olan yeşil çayın birçok faydasının yanı sıra hafızayı da güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

  Yabanmersini

  Yabanmersini antosiyaninlerden zengin çok güçlü bir meyve, özellikle hafızayı güçlendirici etkisi araştırmalarca da desteklenmekte.

  Ceviz

  Beyni besleyen çok etkili bir kuruyemiş olan ceviz hem omega-3den hem de çinkodan zengin. Bu ikili nedeniyle güçlü bir hafıza koruyucu.