Üniversiteliler 19 Mayısı Kutlayacak

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sitem tarafından 9 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  19 mayıs 2012 kutlamaları
  Üniversiteli Gençler 26 yıl sonra ilk kez 'Gençlik Şûrası'nda bir araya gelip sorunlarını tartışacak

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına tarihi değişiklik geliyor. Her yıl lise öğrencilerinin statlarda yaptığı törenlerden öteye geçemeyen kutlamalar tamamen değişiyor. Bu yıl ilk defa üniversite gençliği 19 Mayıs kutlamalarının merkezinde olacak. 12 Eylül Darbesi öncesi üniversitelerdeki sağ-sol bölünmeleri gerekçesiyle sadece lise gençliğinin katılımı ile sınırlı kalan kutlamalarda bu yıl ilk kez üniversite gençliği alanda olacak.

  2012 19 mayıs kutlamaları
  Tüm Türkiye genelinde "Gençlik Haftası" kapsamında bir günle sınırlı kalmayacak kutlamalar, "Atatürk'ü Anma", "Gençlik" ve "Spor" başlıkları altında ayrı ayrı kutlanacak. 19 Mayıs'ın zamanla bayram formatını terk ederek devlet eliyle kutlanan bir törene dönüştüğünü savunan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç SABAH'a yaptığı açıklamada "Biz 19 Mayıs'ın üç içeriğine uygun bir formatta kutlanmasını istiyoruz. Gençlerin 19 Mayısların ana öğe olmasını arzu ediyoruz" dedi. 19 Mayıs'ı "Gençlik Haftası"na dönüştürecek Bakanlık, hafta boyuna yayılacak aktivitelerle bayramı festival haline getirecek. Hafta boyunca çok geniş yelpazede gerçekleştirilecek etkinliklerin en önemlilerinin başında Ankara'da 26 yıl sonra yapılacak "Gençlik Şurası" geliyor. 81 ilden 10750 gencin katılımıyla gerçekleştirilecek şurada, 17 bölgede yapılan gençlik çalıştaylarında seçilmiş kişiler gençlerin sorunlarını ele alacak. 15 Mayıs'ta başlayacak şura ekonomiden işsizliğe, üniversitelerin sorunlarından siyasal katılım sorununa kadar tüm sorunları masaya yatıracak. Şuranın sonunda gençlerin tüm çözüm önerilerini içerecek, kamu kurumları için referans belgesi olacak olan "Gençlik Strateji Politika Belgesi" hazırlanacak. 15 Mayıs'ta başlayacak şura, 19 Mayıs'ta, Ankara Arena'da Başbakan'ın katılacağı festival ile son bulacak. Festival'de 450 kişilik dev halkoyunları topluluğu gösteri yapacak.

  GENÇLİK FESTİVALİ HAVASINDA, ÜÇ AYAKLI KUTLAMA

  1- ATATÜRK'Ü ANMA: Atatürk'ün "Benim doğumum 19 Mayıs" sözünü sloganlaştırarak hazırlanan içerikte, Samsun'da dev doğum günü pastası kesilecek, Atatürk'ün doğum günü festival olarak kutlanacak. Cumhuriyet Meydanı'nda hologram gösterileri ile Atatürk'ün Samsun'a ayak basışı yeniden canlandırılacak. Gün boyu sürecek aktiviteler konserlerle son bulacak.

  2- GENÇLİK: 19 Mayıs gençlik için festival havasında kutlanacak. Yıllar sonra üniversiteliler de kutlamalarda yerini alacak. Üniversitelerde özel panel ve toplantılar düzenlenecek, futbol, basketbol, voleybol, satranç turnuvaları düzenlenecek. Bayram kutlamaları kapsamında tüm üniversitelerin öğrenci konseyleri Gençlik Haftası boyunca aktivitelere katılım gösterecek. Statlarda yapılacak törenlerin ardından ışık, ses ve halkoyunları gösterileri ardından gençlik konserleri yapılacak.

  3- SPOR: Türkiye genelindeki tüm başarılı sporcular ve milli takımlar gençlerle buluşturulacak. İllerde yapılacak futbol, basketbol, voleybol ve satranç turnuvası gibi turnuvalara bakanlık destek verecek, gençlerin sevdiği başarılı sporcular davet edilecek. Tüm olimpiyat sporcuları şehirlerde gençler tarafından Londra'ya uğurlanacak. Ayrıca amatör sporcular da etkinliklerde boy gösterecek.  kaynak:sabah